PSZCZÓŁKI

Maj w Pszczółkach

Witajcie 🙂

Kochane Dzieci i drodzy Rodzice.

Witamy Was bardzo serdecznie i  zapraszamy  Was do  wspólnej zabawy. Codziennie będziemy na naszej stronce zamieszać dla Was propozycje różnych aktywności 🙂 A więc do dzieła!

Zachęcamy do zaglądania na podstronę „Kiedy dzieci się nudzą”- tam znajdziecie Państwo zabawy logopedyczne, zabawy z j. angielskim, propozycje różnych zabaw a także pantomimę, którą przygotowuje p. Jola

Poniedziałek 1.06.2020

Witajcie w poniedziałek Kochani!

Kochane Pszczółki dzisiaj Wasze święto, święto wszystkich Dzieci. Z tej okazji przygotowałyśmy dla Was 2 niespodzianki. Mamy nadzieję, że Wam się spodobają!

NIESPODZIANKA nr 1 🙂

NIESPODZIANKA nr 2 🙂

Jeszce raz Kochani wszystkiego najlepszego!

Ściskamy Was mocno i przesyłamy Wam buziaki!

Piątek 29.05.2020

Witajcie w piątek!

Na początek zapraszam Was na wiosenną gimnastykę

Zestaw „Gimnastyka z kwiatami”

Każde ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Chód baletnicy – zabawa orientacyjno-porządkowa: dzieci poruszają się po obwodzie koła w rytmie klaskania, wspinając się na palcach jak baletnica. Na hasło: Obrót! – zmieniają

kierunek marszu.

Kwiatek rośnie – kwiatek więdnie – zabawa doskonaląca postawę: dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym z tułowiem pochylonym do przodu i dłońmi opartymi o podłogę. Na hasło: Kwiatek rośnie – powoli prostują tułów i wyciągają ręce jak najwyżej. Na hasło: Kwiatek więdnie – powoli wracają do pozycji wyjściowej.

Kwiaty dla mamy – ćwiczenie tułowia: dzieci leżą na podłodze, na brzuchach, z nogami złączonymi. Unosząc ręce i głowę nad podłogą, wykonują ruchy, jakby jedną ręką zrywały kwiatki i układały je w bukiet  trzymany w drugiej ręce.

Zbieramy kwiaty – ćwiczenie wyciszające: dzieci maszerują w parach po obwodzie koła z jednoczesnym przeliczaniem na głos kroków do sześciu, następnie zatrzymują się, udają, że zrywają kwiaty na łące, wąchają, wciągając powietrze nosem i wypuszczając ustami. Po chwili znowu maszerują.

Dziś przypomnimy sobie wygląd i nazwy różnych kształtów. Posłuchajcie piosenki o kształtach. KSZTAŁTY. Przygotowałam dla Was różne kształty. Spróbujcie je nazwać 🙂 nazwij kształt

Tutaj mam dla Was jeszcze kartę pracy również z kształtami. Spróbuj odnaleźć i nazwać te które już znasz i pokoloruj obrazek wg. kodu. Powodzenia

Pokoloruj wg kodu

Życzę Wam Pszczółki miłego weekendu.

Czwartek 28.05.2020

Witajcie w czwartek!

Wczoraj odwiedziliśmy majową łąkę ze Skrzatem Borówką. Dziś ja Was na nią zabiorę 😊

Opowieść ruchowa „Idziemy na łąkę”. Rodzic czyta opowiadanie – dzieci naśladują ruchem czynności oraz wydają zawarte w opowiadaniu dźwięki.

Jest piękny wiosenny dzień. Dzieci wraz z rodzicami wybrały się na spacer na pobliską łąkę       ( dzieci maszerują w różnych kierunkach).  Słońce mocno świeciło, a wiatr rozdmuchiwał nasiona roślin ( dzieci chodzą na czworakach i dmuchają na rośliny). Wypatrujemy, czy gdzieś na łące nie pojawiło się jakieś zwierzątko. Rozglądamy się dookoła. Nagle dzieci usłyszały pierwsze odgłosy. To pracowite pszczółki krążyły nad kwiatami szukając najpiękniejszych, aby zebrać z nich nektar ( dzieci latają jak pszczółki, machając rękami- skrzydełkami), wesoło bzyczały nawołując się nawzajem (naśladują bzyczenie pszczół: bzz, bzz). Na listkach koniczyny siedziały koniki polne poruszając śmiesznie łapkami (dzieci siedzą poruszają w dowolny sposób rękami i nogami), cykając cichutko( naśladują dźwięk: cyt, cyt). Nagle nie wiadomo skąd pojawiły się żaby (dzieci naśladują skakanie żabek), kumkały głośno ( naśladują kumkanie: kum, kum, kum) jakby ostrzegały się przed jakimś niebezpieczeństwem. Miały rację, że były takie zdenerwowane bo na łące pojawiły się bociany, chodziły unosząc wysoko nogi ( naśladują chód bociana) rozglądając się na boki, co chwilę przystawały i pochylały się do przodu jakby czegoś szukały w trawie. Ponieważ niczego nie mogły znaleźć – klekotały( naśladują głos bociana: kle, kle). Wysoko nad łąką krążył skowronek śpiewając wiosenną piosenkę ( naśladują głos skowronka: dzyń, dzyń), odpowiadał mu wróbel ( naśladują głos wróbla: ćwir, ćwir), który poszukiwał pokarmu dla swoich głodnych dzieci. Czekały one niedaleko w gniazdku piszcząc: pi, pi, pi. Nad łąką latały kolorowe motyle, co pewien czas siadając na kwiatach ( dzieci naśladują ruch latających motylków). Wiosenny wietrzyk poruszał trawą, kwiatami szumiąc wesołe piosenki szszszsz…..szszsz….szszuuu. Dzieciom bardzo spodobała im się wizyta na łące, jednak musiały już wracać do domu.  Posłały mieszkańcom łąki całuski (dzieci wysyłaj całuski i cmokają ustami) pomachały im na do widzenia (dzieci machają i mówią papa) i pomaszerowały do przedszkola.

Podobała Wam się wycieczka na łąkę, bo mi bardzo. Czy byliście kiedyś z Waszymi Rodzicami na łące? A może w inny sposób spędzacie miło czas razem?

MEMORY

Udało Was się szybko odnaleźć wszystkie pary?

Mam jeszcze dla Was kartę pracy. Waszym zadaniem będzie doprowadzenie mamy i dzieci do konkretnego miejsca. Po drodze musicie zbierać potrzebne rzeczy. Jeśli jesteście parą turystów to co najbardziej będzie Wam potrzebne? Co zabierzecie na wycieczkę rowerową? Jakie akcesoria przydadzą się Wam w kuchni ? Znajdź drogę

Środa 27.05.2020

Witajcie w środę! Dziś przeniesiemy się na majową łąkę. Wiecie co nie niej słychać ? Jeśli nie to  zapraszam Was na łąkę po której oprowadzi Was Skrzat Borówka

Wiecie już jakie zwierzęta mieszkają na łące? Dużo ich prawda? To sprawdzimy czy dobrze słuchaliście. Zabawimy się w zabawę PRAWDA/FAŁSZ. Jeśli będę mówiła prawdę tupiecie nogami, jeśli nie to podskakujecie. Gotowi? Uwaga:

 1. Na łące mieszkają motyle i żabki.
 2. Na łące nie rośnie trawa.
 3. Na łące pasą się krowy.
 4. Na łące mieszkają niedźwiedzie.
 5. Na łące rosną kwiaty.

Udało Wam się odgadnąć, które zdania były prawdziwie a które fałszywe? Na pewno tak. Zapraszam Was teraz do zabawy paluszkowej. Przy okazji poćwiczymy strony prawo – lewo. ZWIERZĘTA NA ŁĄCE

Jeśli macie jeszcze ochotę zapraszam Was do wykonania wiosennej łąki . Możecie ja wykonać wg instrukcji z filmu lub malować farbami, wyklejać kolorowym papierem, plasteliną lub narysować ją kredkami. Do wykonania tej pracy będziemy potrzebowali:

 • 1 niebieskiej kartki
 • 1 białej kartki
 • patyczki do uszu (parę sztuk)
 • farby plakatowe.
 • instrukcja wykonania znajduje się tutaj

Pochwalcie się gotowymi pracami . Czekamy na nie na naszym grupowym mailu.

Wtorek 26.05.2020

Witajcie we wtorek!

Pamiętacie o dzisiejszym święcie. Daliście już ogromnego buziaka Waszej Mamie?

Na miły początek zapraszam Was na poranny spacer z Lulitulisiami. Zabierzcie na ten spacer całą swoją rodzinę. 

Czas na zagadki z pokazywaniem. Poniżej mam dla Was krótką rymowankę Magdaleny Ledwoń „Jak pomagam Mamusi”  Spróbujcie nauczyć się jej na pamięć i po każdej wykonanej czynności ją powtarzajcie.

Jak pomagam mamusi

Załóż fartuszek, zabierz ściereczkę, Swojej mamusi pomóż troszeczkę. Miła ta praca, hopsa, sa, sa, Zrób proszę to, co robię ja!

Czynności do pokazania:

 1. Ścielenie łóżka.
 2. Zamiatanie podłogi.
 3. Składanie ubrań..
 4. Nakrywanie do stołu.
 5. Wyjście z psem na spacer.

A teraz zastanówcie się, które z tych czynności potraficie wykonać sami bez niczyjej pomocy, a może już dziś je zrobiliście. Zapytajcie rodziców w czym jeszcze możecie im pomóc? Pamiętajcie, że taka pomoc Rodzicom sprawi wiele radości .

Zapraszam Was teraz na krótką bajeczkę z Kubusiem właśnie o Mamie. Posłuchajcie jak dzieci mogą pomagać swoim Mamusiom.

Na koniec proponuję Wam kartę pracy znajdź różnice.

Do jutra drogie Pszczółki!

Poniedziałek 25.05.2020

Witajcie w poniedziałek drogie Pszczółki!

W tym tygodniu pozostajemy w tematyce rodzinnej a dzisiejszy dzień poświęcimy bardzo ważnej osobie, która jutro ma swoje święto. Wiecie już o kim mówię? Oczywiście, o naszych kochanych Mamusiach. Jutro czyli 26 maja wszystkie Mamy obchodzą swoje święto!

A czy Wy już przygotowaliście laurki i inne przyjemności dla Waszych Mam?

Zastanówmy się wspólnie jak możemy uprzyjemnić Mamie Jej święto? Mam dla Was parę propozycji. Możecie poprosić o pomoc w ich wykonaniu Tatę lub starsze rodzeństwo😊

 1. PIOSENKA – możemy Mamie zaśpiewać piosenkę (spróbujcie nauczyć się refrenu – jest bardzo prosty)  „KOCHAM CIĘ TI AMO JE T’AIME” 
 2. LAURKA – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście wykonajcie dla Mamusi piękną laurkę np. koszyczek z kwiatami (chyba najprostszy w wykonaniu i piękny😊 tulipany origami lub laurkę z kwiatuszkami z plasteliny
 3. CIASTECZKA – 😊 w tym zadaniu bezwzględnie musicie poprosić o pomoc Waszego Tatusia. Podpowiem Wam, że jeśli zdecydujecie się jako laurkę wykonać koszyczek z moich propozycji to potem możecie do niego włożyć właśnie te ciasteczka 🙂 Przepis „Maślane serduszka dla Mamy”

Mam nadzieje, że pomogłam Wam choć trochę w organizacji jutrzejszej uroczystości !

Pamiętajcie jutro musicie być mega grzeczni i  z samego rana dać Mamie ogromnego buziaka! Oczywiście nie tyko jutro ale zawsze pomagajcie swojej Mamie w czynnościach które możecie zrobić np. posprzątać swój pokój, nakarmić psa, kota czy inne zwierzątko.

Jeśli jutrzejszy dzień masz już zaplanowany, laurka wykonana, możesz zrobić kartę pracy i zastanowić się jak spędzasz czas ze swoją Mama i jak możesz pomagać swojej Mamie każdego dnia. CZAS Z MAMĄ

Do jutra!

Piątek 22.05.2020

Witamy w piątek!

Dzisiaj zaczniemy nietypowo od piosenki. Wysłuchajcie jej uważnie i odpowiedzcie na kilka pytań. PIOSENKA

– o czym jest piosenka?

– jakie wspomnienia i skojarzenia o przedszkolu mają dzieci?

– co robią dzieci w przedszkolu?

– co oznacza refren piosenki „przedszkole drugim domem jest”?

– czy Wy też lubicie chodzić do przedszkola?

– jaką część dnia w przedszkolu najbardziej lubicie?

– a czy nasza grupa przedszkolna też jest dla Was drugim domem? Mam nadzieję, że tak!

Ostatnio Waszym zadaniem było wykonać drzewo genologiczne swojej rodziny. Dzisiaj postarajcie się narysować drzewo naszej grupy przedszkolnej. Wiem, że większość z Was bardzo tęskni za przedszkolem a dzięki temu zadaniu będziecie mieli okazję pomyśleć miło o koleżankach i kolegach, przypomnieć sobie ich imiona, powspominać wspólnie spędzony czas!

Przypomnę tylko, że nasza grupa składa się z 23 Pszczółek! 11 dziewczynek i 12 chłopców. Nie zapomnijcie o Nas (p. Beatka i p. Justyna) J

Poniżej wysyłam przykładowe drzewo. Możecie się nim zainspirować albo zrobić według własnego pomysłu.

Bardzo chętnie zobaczymy wasze prace. Prześlijcie je na pocztę pszczolkip1@interia.pl !

Inspiracja

Na koniec mamy dla was kolorowankę. Waszym zadaniem jest pokolorować ją według podanego kodu.

Kochane Pszczółki życzymy miłego weekendu!

Czwartek 21.05.2020

Witajcie w czwartek!

Dziś porozmawiamy o tym jak lubimy spędzać nasz czas wolny z rodziną. Co najbardziej lubicie robić? Jeździcie na wycieczki, gracie w gry planszowe a może uprawiacie całą rodzina jakiś sport? Popatrzcie na ilustracje poniżej. Przyjrzyjcie się uważnie bo będą pytania do każdej ilustracji.

CZAS WOLNY ILUSTRACJE

Gotowi? To zaczynamy.

 • Ile jest ilustracji?

Pytania do 1 ilustracji

 • Czym płynie tata z synem?
 • Co narysował chłopiec kredą na alejce?
 • Kto trzyma wędkę?

Pytania do ilustracji nr 2

 • W co grają tata z synem?
 • Ile osób siedzi na kocu
 • Czy na ilustracji jest basen?

Pytania do ilustracji nr 3

 • Co robią chłopcy?
 • Ile jest chłopców?
 • Jakiego koloru są ryby w rzece?

Pytania do ilustracji nr 4

 • Ile osób jest na obrazku?
 • W co gra rodzina?
 • Jakiego koloru są spodnie mamy?

Pytania do ilustracji nr 5

 • Co robią dzieci?
 • Ile jest dziewczynek a ile chłopców?
 • Czy na obrazku świeci słońce?

Udało Wam się odpowiedzieć na wszystkie pytania? Czy któraś z ilustracji przedstawia sposób spędzania Waszego  czasu wolnego? W tą zabawę możecie się bawić całą rodziną i wymyślać do każdej ilustracji przeróżne pytania. Zapraszamy Was teraz na krótką przerwę z piosenką „Kto jak skacze” . Skacz razem z bohaterami piosenki😊

Poskakaliście? Super. Mamy dla Was jeszcze podróżnicza kartę pracy. Miłej zabawy!

Do jutra!

Środa 20.05.2020

Witajcie Pszczółki!

Na dzisiaj przygotowałam dla Was wiersz „Ja rosnę” Natalii Usenko. Poproście rodziców lub rodzeństwo o jego odczytanie.

A ja rosnę!

Był raz sobie w pewnym mieście mały chłopczyk,
który nosił bardzo śmieszne majtki w kratkę.
Lubił samochody, klocki, różne gry i dobranocki.
Rósł i rósł, aż wreszcie został… moim dziadkiem!

Była sobie raz dziewczynka z kucykami.
Była taką roztargnioną, małą gapcią…
Ciągle sobie coś śpiewała, malowała, rysowała.
Rosła, rosła, aż została… moją babcią!

A mój tata był maluchem – budowniczym.
Ciągle stawiał z klocków zamki oraz wieże.
Wyrósł, został architektem, robi projekt za projektem
i buduje piękne domy… w komputerze!

Moja mama, gdy malutką dzidzią była,
misie wciąż bandażowała i leczyła.
Aż została… kim? Zgadniecie? Panią doktor! Leczy dzieci!
Wszyscy lubią ją, bo jest okropnie miła!

A ja rosnę w dzień i w nocy! Lubię psy i samochody,
umiem skakać i rysować, szybko biegać i jeść lody.
Jeszcze nie wiem, kim zostanę. Może ktoś mi coś podpowie?
Jak wyrosnę z nowych butów, będę duży i się dowiem!!!

Źródło: Książka nauczyciela cz. 4, wyd. Nowa Era

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

– Kim został chłopiec, który nosił śmieszne majtki w kratkę?

– Kto był gapcią w wierszu?

– Jaki zawód wykonuje tata budowniczy?

– Kogo w dzieciństwie leczyła mama chłopca?

– Co lubi robić chłopiec, który opowiada w wierszu?

A czy Wy wiecie jacy byli Wasi rodzice i dziadkowie w młodości? Wiecie jak ma na imię mama Waszej mamy i tata taty? Mam nadzieję, że tak, bo te informacje będą potrzebne do kolejnego zadania J

Przy współpracy z rodzicami postarajcie się zrobić Drzewo genealogiczne. Możecie użyć do niego zdjęć lub narysować postacie.

Poniżej znajdziecie przykładowe drzewa.

Źródło
Źródło

Teraz czas na trochę ruchu. Przypomnijcie sobie Taniec zygzag!

Na koniec mam dla Was kilka kart pracy. Kto nie ma drukarki może wskazać paluszkiem na monitorze odpowiedź/ powiedzieć. Udanej zabawy!

Źródło
Źródło
Źródło

Wtorek 19.05.2020

Witajcie we wtorek😊

Na początek zapraszamy Was do wspólnej gimnastyki przy muzyce, z Fruzią!

Dziś porozmawiamy o domu!

No właśnie co oznacza słowo „dom”? Czy dom to tylko budowla, budynek z cegieł? Czy domem może być np. namiot, szałas czy grota? Jak myślicie? Przygotowałyśmy dla Was obrazki różnych budowli. Czy o wszystkich możemy powiedzieć ze są domami? Obejrzyjcie obrazki.

I jak myślicie, są domami czy nie. Igloo, szałas z liści czy dom na wodzie ? Oczywiście, że tak! Eskimosi w czasie polowań mieszkają właśnie w igloo, Indianie mieszkali w namiotach zwanych tipi. Dom może być również zbudowany na wodzie lub na drzewie. Domy mogą mieć różne kształty, mogą być okrągłe, prostokątne, trójkątne.  My znamy domy takie jak wieżowce lub domy jednorodzinne. A czy nasz kraj to nasz dom? Oczywiście. Mieszkamy w nim, posługujemy się jednym językiem, mamy swoją własną kulturę i tradycje. Polska to nasza ojczyzna czyli nasz dom. Jak widzicie słowo „dom” ma wiele znaczeń –  nie zawsze jest to budynek zbudowany z cegieł.

Mamy teraz dla Was super pracę. Otóż przygotowałyśmy dla Was szablon domu. Waszym zadaniem będzie narysowanie w nim wszystkich osób które z Wami mieszkają. Bo dom tworzą ludzie. Dom to nie tylko sprzęty, meble i pomieszczenia. Dom tworzymy my sami. Zamiast rysować możecie wkleić zdjęcia Waszych bliskich. Możecie ozdobić ten dom jak tylko chcecie, jeśli macie zwierzątko to tez umieśćcie je w Waszym domu, bo wczoraj mówiliśmy ze nasze zwierzątka to również członkowie naszych rodzin. Może wykonacie tą prace rodzinnie ? SZABLON DOMU

Jeśli chcecie podzielcie się z nami Waszymi pracami, czekamy na nie na naszym grupowym mailu.

Pozdrawiamy Was serdecznie😊

Poniedziałek 18.05.2020

Witamy w poniedziałek! W tym tygodniu będziemy mówić o dużych i małych rodzinach w akcji!

Na początek poproście o przeczytanie opowiadania Ireny Landau pt. „Reksio”. Po przeczytaiu opowiadania odpowiedzcie na kilka pytań (umieszczone pod tekstem)

„REKSIK”  

Pewnego dnia mama z Iwonką wyszły na spacer. Po drodze, jak zwykle, mijały bardzo dziwny sklep. Nazywał się antykwariat i sprzedawano tam różne stare rzeczy. Iwonka popatrzyła na wystawę i zobaczyła coś absolutnie wspaniałego. To był obrazek. Prawdziwy portrecik namalowany przez prawdziwego malarza. A na portreciku był piesek. Takiej uroczej, mądrej i miłej mordki nie miał żaden ze znajomych piesków Iwonki. Owszem, Goliat cioci Ani był prześliczny, Ramzesik cioci Marysi był cudowny, Kora cioci Basi była wspaniała, ale ten piesek z obrazka był… Nie, Iwonka nie umiała określić, co ją w nim tak zachwyciło. I dlaczego wydaje jej się, że go dobrze zna. Czuła jednak, że musi, po prostu musi go mieć. 
− Mamusiu – powiedziała – popatrz tylko! 
− Na co? 
− Na tego pieska. Mama spojrzała najpierw w lewo, potem w prawo, potem przed siebie, a potem za siebie. 
− Nie widzę tutaj żadnego psa! 
− Mamusiu, jak to? Przecież tu jest! Na obrazku! Jaki cudowny! No tak. Rzeczywiście. Pani Aldona podeszła do wystawy, przyjrzała się portrecikowi i poczuła się jakoś dziwnie. Wydawało jej się, że zna tego pieska i że on chce jej coś powiedzieć. Że o coś ją prosi. Ale to przecież było zupełnie niemożliwe… 
− No, owszem, ładny zwierzak – zgodziła się z córeczką. – Chodźmy, w parku czeka ciocia Basia z Jacusiem. 
− Ale mamusiu… − Iwonka nie ruszała się z miejsca. – Chcesz tu zostawić tego pieska? 
− Nie pieska, tylko portrecik – westchnęła mama – i oczywiście, że go zostawię. A co, mam rozbić szybę i go zabrać?
Iwonka spojrzała zaskoczona na mamę. Dorośli czasem mówią dziwne rzeczy. 
− Mamusiu, przecież to jest sklep. 
− I co z tego?
− W sklepie się kupuje! 
− To jest bardzo drogi sklep – powiedziała mama. – Ten portrecik pewnie kosztuje dużo pieniędzy. 
− A skąd wiesz, jeśli nie zapytałaś? Wejdźmy! Mamusiu, tak bardzo cię proszę…
Mama kiwnęła głową. No dobrze, zapytać można. Wobec tego obie panie weszły do środka. Pan sprzedawca od razu do nich podszedł i od razu odpowiedział, że obrazek kosztuje tyle i tyle złotych albo tyle i tyle euro, co panie wolą. Mama wolałaby, żeby ten obrazek był tańszy. I żeby ten piesek nie patrzył na nią z taką prośbą w oczach. I żeby jej się nie wydawało, że bez tego obrazka po prostu nie może wyjść ze sklepu. Iwonka czuła to samo. 
− Mamusiu, niedługo będą moje imieniny – stwierdziła. – Ja niczego już nie chcę, tylko ten obrazek! Powiedz dziadkom i wszystkim, że kupiłaś tego pieska też od nich! I mama, sama się sobie dziwiąc, kupiła obrazek, a potem obie panie przyniosły go do domu. A wieczorem przyszła babcia, zobaczyła pieska i o mało nie usiadła na podłodze… Dobrze, że obok stał fotel. 
− Aldono! – zawołała. – Na litość boską! Skąd to masz? Przecież to mój Reksik! Znajomy malarz namalował jego portret, kiedy miałam dziesięć lat. W albumie są moje zdjęcia z Reksiem! Nieraz je widziałyście! A potem, podczas przeprowadzki, obrazek zaginął.
Bardzo się tym martwiłam… Babcia zdjęła portrecik ze ściany i odwróciła go. Na płótnie był napis: „Mój ukochany Reksik, rok 1960”. Piesek na portreciku szeroko się uśmiechał. Był bardzo zadowolony. Może kiedyś opowie Iwonie, co się z nim działo przez te wszystkie lata, od czasu kiedy wypadł z ciężarówki przewożącej meble dziadków do nowego mieszkania? Może opowie coś o chłopcu, który go znalazł? Teraz portrecik wisi u Iwonki w pokoju i bardzo możliwe, że jej się kiedyś to wszystko przyśni. A jeśli nie, to Iwonka sama ułoży opowiadanie o losach Reksika. (Źródło: Nowa Era, Książka nauczyciela cz.4)

 • Jaki sklep mijały mama z Iwonką? 
 • Co można kupić w antykwariacie? 
 • Co szczególnie spodobało się Iwonce? 
 • Dlaczego spodobał się Iwonce portret pieska? 
 • Dlaczego mama nie chciała na początku kupić portretu? 
 • Co czuły mama z Iwonką, patrząc na portret? 
 • Z jakiej okazji Iwonka chciała, aby mama kupiła portret? 
 • Co zrobiła babcia, gdy zobaczyła portret? 
 • Jaką historię opowiedziała babcia o piesku? 
 • Jak myślicie, dlaczego piesek na obrazku był zadowolony?
 • Co świadczyło o tym, że babcia bardzo kochała Reksia? 
 • W jaki sposób odnosiły się do siebie mama, babcia i Iwonka?

A czy wiecie, że  psa należy traktować jak członka rodziny, a w relacjach rodzinnych należy darzyć się szacunkiem?

Teraz czas na zabawę! Przygotowałam dla Was obrazki różnych zwierząt domowych. Nazwijcie je i postarzajcie się naśladować ich ruch (papuga- udajemy, że latamy, królik- skaczemy, pies- czworakujemy itd.)

Źródło:

A czy Wy macie jakieś zwierzątko w domu? Jeżeli nie to może o jakimś marzycie? Chętnie pooglądamy obrazki waszych ulubieńców, zarówno tych prawdziwych jak i tych wymarzonych. Narysujcie, namalujcie lub wyklejcie portret pupila i prześlijcie zdjęcie pracy na adres pszczolkip10@interia.pl !

A wiecie jak prawidłowo opiekować się zwierzętami? W poniższym linku znajdują się obrazki czego potrzebują zwierzęta. Postarajcie się rozszyfrować co do kogo należy 😉

Czego potrzebują zwierzęta

Miłej zabawy!

Piątek 15.05.2020

Witajcie w piątek 😊

Dzisiejsze zabawy zaczynamy od gry w Kalambury! Do zabawy możemy zaprosić całą rodzinę.

Jeśli posiadacie drukarkę wydrukujcie karty, wytnijcie je, rozłóżcie na stole obrazkiem do dołu , pomieszajcie. A teraz wybierzecie jedną kartę i nikomu nie pokazujcie. Zastanówcie się jaki zwód wylosowaliście i postarajcie się go pokazać ruchem np. Jeśli wylosujesz piosenkarkę możesz udawać, że trzymasz mikrofon i śpiewasz.  Jeśli nie masz drukarki, wyświetl obrazki wybierz któryś i spróbuj przedstawić go ruchem. KALAMBURY

Teraz czas na krótka przerwę z  zabawą muzyczną, którą poprowadzą dla Was Śpiewające Brzdące. Zabawa ma tytuł  Muzyczne stop”

Na koniec przygotowałyśmy dla Was karty pracy.

Bawcie się dobrze. Życzymy Wam miłego weekendu😊

Czwartek 14.05.2020

14.05.2020

Dzień dobry Pszczółki!

Na miły początek dnia proponuję kilka ćwiczeń!

Ćwicz z Lulisią następnie spróbujcie zatańczyć Taniec zygzak.

Mam nadzieję, że taniec przypadł Wam do gustu bo będziemy go sobie częściej przypominać J

Teraz mam dla was wierszyk Stanisława Kraszewskiego pt. „Zawody”. Poproście rodziców o przeczytanie i odpowiedzcie na pytania pod wierszem.

„Zawody” – Karaszewski StanisławŹródło
 Kto dom stawia? – Murarz!
 Kto chleb piecze? – Piekarz!
 Kto stół robi? – Stolarz!
 A ty? Na co czekasz?
 Każdy jakiś zawód ma,
 swoją pracę dobrze zna.
 W domu, w polu, w szkole też
 pracuj z nami, jeśli chcesz!
 Kto maluje? – Malarz!
 Kto nas leczy? – Lekarz!
 Książki pisze? – Pisarz!
 A ty? Gdzie uciekasz?
 Każdy jakiś zawód ma,
 swoją pracę dobrze zna,
 dookoła praca wre,
 by nam lepiej wiodło się!

– o jakich zawodach była mowa w wierszu? Postaraj się wymienić jak najwięcej (jest ich 6).

– czym zajmuje się każdy z wymienionych zawodów?

– podziel na sylaby wszystkie wymienione w wierszu zawody.

Kolejnym zadaniem jest karta pracy- strażak. Waszym zadaniem jest rysowanie po śladzie. Postarajcie się zrobić to bardzo dokładnie, nie odrywając ręki od kartki i pamiętajcie o prawidłowej postawie ( plecy prosto, nogi pod stołem/biurkiem).

Czas na zabawę plastyczną. Przy pomocy farb lub kredek przedstawcie siebie w przyszłości! Kim chcielibyście zostać? Jaki zawód wykonywać?

Jesteśmy bardzo ciekawe waszych marzeń, dlatego wyślijcie swoje prace na pocztę grupową Pszczółek 🙂

Środa 13.05.2020

Witajcie w środę😊

Na początek mamy dla Was kilka zagadek. Na pewno poradzicie sobie doskonale!

Czasem na wakacje nim podróżujemy, lotem nad chmurami się delektujemy. (samolot)

Pomaga lekarzowi usłyszeć to wszystko, czego nie usłyszy bez niego, nawet stojąc blisko. (stetoskop)

Ma szprychy, dętki oraz pedały, z metalu zrobiony jest prawie cały. (rower)

Jest naprawdę ogromny, ma szereg klawiszy. Gdy ktoś na nim zagra, muzykę usłyszy. (fortepian)

Dziennikarz go trzyma, gdy pyta o zdanie napotkanych na drodze panów oraz panie. (mikrofon)

Nie syczy, choć wężem go nazywają – strażacy podczas akcji szybko go rozwijają. (wąż pożarniczy)

Teraz zapraszamy Was d wysłuchania opowiadania W. Widłaka „A ja będę…

A ja będę…”

Wiedziałem oczywiście, że dorośli pracują, ale nie miałem pojęcia, że robią tyle ciekawych rzeczy. Zaczęło się od tego, że dziś do przedszkola przyszedł tata Antosia. Przyszedł wcale nie po to, żeby odprowadzić Antosia, ani nie po to, żeby go odebrać, tylko po to, żeby opowiedzieć o swojej pracy. Miał na sobie bardzo ładne ubranie i czapkę. Okazało się, że jest… Nigdy w życiu nie uda się wam zgadnąć! Pilotem! Lata wielkim samolotem i przewozi ludzi do dalekich krajów. Lata o wiele wyżej i dalej niż ja wtedy, gdy leciałem na latawcu! Tata Antosia pokazywał zdjęcia. Na jednych stał przed samolotem, na innych siedział w środku przed mnóstwem kolorowych światełek i zegarów, a na kolejnych fotografiach był w tych różnych dalekich miejscach, do których udało mu się dolecieć. Potem wszyscy koniecznie chcieli zrobić sobie zdjęcie z tatą Antosia, a niektórym udało się nawet przymierzyć jego czapkę. Mnie też, bo Antoś mi ją włożył, ale niestety była trochę za duża. Kiedy tata Antosia już poszedł, zacząłem się zastanawiać, czy mógłbym kiedyś zostać pilotem. Latać wyżej niż ptaki i przewozić ludzi do dalekich krajów… Zapytałem o to Sebka i Jagódkę. – No, nie wiem – odpowiedział Sebek. – Dorośli pasażerowie mogliby się dziwić, gdyby cię zobaczyli w kabinie pilota. I chyba nie ma takich małych mundurów, które by na ciebie pasowały… Zmartwiłem się trochę i choć starałem się niczego po sobie nie pokazywać, Jagódka od razu zauważyła… – Nie martw się, Nijaczku – powiedziała. – Przecież nie musisz zostać pilotem, żeby latać samolotami. A poza tym jest jeszcze wiele ciekawych zawodów. Ja na przykład chciałabym zostać pielęgniarką, jak mama, i pomagać chorym dzieciom. – A ja chciałbym się nauczyć naprawiać samochody – powiedział Sebek – jak nasz wujek. Wujek mówi, że na razie umiem nieźle wszystko rozkręcić, więc teraz muszę się tylko nauczyć, jak to wszystko poskręcać… – Jeszcze niedawno mówiłeś, że chcesz pracować w banku, jak tata! – zdziwiła się Jagódka. – Rzeczywiście – przypomniał sobie Sebek. – Hmm… Gdybym już poskręcał te samochody, może mógłbym potem popracować w banku? A ja zacząłem się zastanawiać, kim mógłbym zostać – pilotem, mechanikiem samochodowym (bo tak się nazywa ten naprawiacz), a może pielęgniarką? Policjantem, nauczycielem albo kaskaderem? Zaraz, zaraz, a może wy mi coś podpowiecie? Czy wiecie już, kim chcielibyście zostać?

Odpowiedzcie teraz na parę pytań:

 • Kim był tata Antosia?
 • Co robi pilot?
 • o jakich zawodach marzyli bohaterowie opowiadania?
 • Co robi pielęgniarka, mechanik samochodowy, nauczyciel, policjant, kaskader?.

Na koniec mamy dla Was 2 karty pracy . Rozwiązując je posłuchajcie poniedziałkowej piosenki o talentach 😊

Do jutra!

Wtorek 12.05.2020

Witajcie Pszczółki!

Przygotowałyśmy dzisiaj dla Was KOLOROWE TANGRAMY! Pewnie zastanawiacie się co to takiego!

Jest to gra inspirowana chińską łamigłówką o nazwie TANGRAM. Składa się z 7 elementów, czyli figur geometrycznych powstałych przez odpowiednie rozcięcie kwadratu. Gra polega na ułożeniu obrazka na podstawie kształtów.

Poniżej znajdziecie wzory figur do wycięcia w dwóch wersjach kolorystycznych oraz czarno-biały szablon do przerysowania lub wydruku na kolorowej kartce 😉

Źródło: Przedszkolankowo.pl

Spróbujcie odtworzyć przedstawione obrazki oraz wymyślcie własne wzory!

Źródło

Mam nadzieję, że gra się Wam podobała i powstało mnóstwo ciekawych wzorów!

Teraz mamy dla Was zagadkę obrazkową. Przyjrzyjcie się dokładnie poniższym postaciom. Rozpoznajecie wszystkich? Opowiedzcie czym się zajmują? Jaki wykonują zawód i na czym on polega? Jakie przedmioty wykorzystuje w swojej pracy?

Źródło
Źródło

A czy wiecie czym zajmują się Wasi rodzice? Porozmawiajcie z Nimi i zapytajcie co robią? Jaki wykonują zawód? Na czym on polega? Jakie przedmioty wykorzystują w swojej pracy?

Może wykonacie prace plastyczną, w której przedstawicie zawód Waszego rodzica (lub innego członka rodziny)?

Poniedziałek 11.05.2020

Witajcie po weekendzie Pszczółki!

Jak się macie? Mamy nadzieję, że u Was wszystko  dobrze 🙂

W tym tygodniu będziemy rozmawiali o talentach i różnych zawodach. Wiecie co jest talent? Jeśli nie wiecie posłuchajcie poniższego wiersza pt. „Talent” R. Rudnickiej.

„Talent”

Każdy jakiś talent ma,
masz go ty i mam go ja
Wiktor umie grać na flecie,
Kaśka tańczy, jak balecie,
Olek dobrze gra warcaby,
Zuzia wie, gdzie żyją kraby,
Krzyś, ten to ma wielki talent,
umie czytać już wspaniale.
Mirka, wierzcie mi na słowo,
jest kucharką wyborową.
Waldek jeździ tak na rolkach,
że zadziwia tym Karolka.
Mała Ola pięknie śpiewa,
A na ptakach zna się Ewa.
Romek ładnie rysuje drzewa,
Stefek wie, gdzie zbierać grzyby,
Jola, jak hodować ryby.
Już talenty wszystkich znasz
Może i Ty jakiś talent masz.

Wiecie już co to talent? Talent to zdolności, umiejętności czyli to co potrafimy robić najlepiej na całym świecie. Jedni potrafią pięknie rysować inni cudownie śpiewają, jeszcze inni potrafią grać na instrumentach, ktoś najlepiej gra w piłkę lub jest najlepszy w innej dyscyplinie sportowej. Talentów jest wiele, trzeba je tylko w sobie odnaleźć! A czy pamiętacie jakie talenty miały dzieci w wierszu?

Poniżej zamieszczamy dla Was rysunki (piktogramy) do wiersza. TALENTY OBRAZKI Jeśli macie drukarkę, wydrukujcie proszę i wytnijcie wszystkie kwadraciki z obrazkami (w wolnej chwili możecie je pokolorować). Ułóżcie obrazki na stole czy dywanie. Poproście Rodziców aby jeszcze raz przeczytali Wam wiersz i spróbujcie odnaleźć obrazek do konkretnej osoby z wiersza.  Poukładajcie je po kolei czyli jeśli Rodzic czyta  „Wiktor dobrze gra na flecie” to odnajdujecie obrazek z fletem itd. na koniec przyklejcie obrazki na kartkę . Jeśli nie macie drukarki pokazujcie obrazki na ekranie. Miłej zabawy!

A Wy jakie macie talenty? Zastanówcie się przez chwilę? Co potraficie robić najlepiej? Może jeździcie wspaniale na rowerze czy na rolkach, pięknie śpiewacie czy rysujecie, a może wiecie wszystko o pociągach czy dinozaurach? Pomyślcie o tym!

Teraz zapraszamy Was do posłuchania piosenki. Możecie przy niej tańczyć, może odkryjecie w sobie talent do tańca 😊

Tutaj zamieszczamy dla Was kartę pracy .TALENTY . źródło: https://www.dlanauczyciela.pl/

Piątek 08.05.2020

Witamy w piątek!

Dzisiaj pobawimy się matematyką!

Waszym zadaniem jest napisać samodzielnie, lub poprosić o pomoc rodziców/rodzeństwo cyfry od 1 do 10. Ważne, żeby każda cyfra była na osobnej kartce. Teraz rozłóżcie kartki na podłodze w pokoju.

Zabawa pierwsza: skaczemy na cyfry i wymawiamy głośno ich nazwy. Dodatkowo możecie podzielić nazwy na sylaby lub głoski. W drugiej wersji możecie skakać po cyfrach tyle razy ile wskazuje ich wartość 🙂 .

Zabawa druga: na każdej kartce zbudujcie wieże z klocków lego. Użyjcie tylu klocków ile wskazuje cyfra.
Która wieża jest najwyższa? Która wieża jest najniższa? O ile klocków więcej jest w wieży 10 od wieży 1? Ile klocków razem jest w wieży 2 i 3?

Zabawa trzecia: ułóżcie cyfry od najmniejszej do największej. Która cyfra będzie pierwsza? Tak to 1!

Do kolejnej zabawy potrzebna będzie odrobina piasku, kaszy mannej lub bułki tartej. Teraz wystarczy na tacy lub talerzu  wysypać trochę produktu i trenować pisanie cyferek.

Następnym zadaniem jest obrazkowe sudoku. Graliśmy w takie w przedszkolu, ale przypomnę zasady.

Gra polega na wypełnieniu planszy kolorowymi obrazkami w ten sposób, aby w tym samym wierszu, w tej samej kolumnie, oraz w każdym kolorowym kwadracie (2×2), znajdował się tylko jeden taki sam symbol/ obrazek.

Na koniec chciałyśmy zapytać jak Wasze fasolki? Urosły? Pamiętacie o ich podlewaniu? Nasza jest już bardzo duża. Nawet wyższa od bloku za oknem 🙂

Pochwalcie się swoimi!

Miłego weekendu!

Czwartek 07.05.2020

Witajcie w Czwartek Przyjaciele Książek !

Na początek proponujemy zabawę teatralną pt. „Jesteś książką”. Postarajcie się twórczo podejść do zadania i pokazać ruchem swojego ciała odpowiednie czynności.

 • – Jesteś małą, cienką książką, którą porwał wiatr.
 • – Jesteś grubą księgą, która leży oparta o ścianę.
 • – Jesteś książką, którą ktoś dotyka brudnymi rękami.
 • – Jesteś książką, którą właśnie ktoś przegląda strona po stronie.

A teraz… biegnij do swojego pokoju i wybierz 3 różne książki. Ułóż je obok siebie. Weź do ręki pierwszą z nich i opowiedz mamie, tacie, rodzeństwu o czym jest ta książka.
A może zadzwonisz do swoich dziadków i opowiesz im o swoich ulubionych książkach😊 
Na początku powiedz jaki tytuł ma książka w Twojej ręce, następnie czy jest duża czy mała (chodzi o jej wielkość) oraz  czy jest gruba czy raczej cienka. A teraz opowiedz o jej bohaterach  – co robią, czy są bohaterami dobrymi czy nie, jak wyglądają. Możesz jednej osobie opowiedzieć o jednej książce😊

Zapraszamy Cię do zabawy „Z książką na głowie”. Wybierz jedną książkę (lub jakiś stary zeszyt czy notatnik) połóż książkę na głowie i spróbuj z nią chodzić przy melodii ( na stop w muzyce Ty też robisz stop). Uważaj żeby nie spadła! 😉 jeśli spadnie – nie przejmuj się i z powrotem połóż ją na głowie! Możesz spróbować kucnąć, stanąć na jednej nodze lub obrócić się dookoła. Ciekawe jesteśmy czy Wam się uda to ćwiczenie. Powodzenia!

Zapraszamy Was teraz do wykonania pracy plastycznej, która miejmy nadzieję przyda Wam się podczas czytania książek😊 Posłuchajcie wierszyka o tym co będziemy za chwilę robili.

„Zakładka” Autor: Olga Adamowicz

Bardzo często do rączek, dzieci biorą wiele książek.
Bajeczki, opowiadania – szkolne lektury do czytania.
Gdy część książeczki przeczytają, to ją szybko zamykają,
a gdy sięgają po nią po chwili, nie wiedzą gdzie czytać książkę skończyli.
Dlatego dla Was jestem ja – zakładka mała i kolorowa.
Zaznaczę stronę w Twojej książeczce, byś czytać nie musiał jej od nowa.
Więc niech nie kończy się Twoje czytanie, przez rogów kartek zaginanie.
Weź mnie do ręki i połóż tam, gdzie książkę czytać skończyłeś sam.
Bo ja, zakładka – kartek obrońca, zostaję w książce zawsze – do końca
Będę Ci służyła przez długie lata, ale wiedz również o tym że,
Ja tak, jak każda Twoja książeczka zadbana i ładna zawsze być chce.

Poniżej mamy dla Was różne propozycje wykonania zakładki:

Zakładki do wydrukowania i złożenia TU ( instrukcja wykonania) i TU (wzór do druku)

zakładki origami TU i TU

zakładki jednorożec TU (wersja dla chłopców i dziewczynek) i TU (z użyciem igły i nitki – do wykonania tej zakładki można wykorzystać szablon z wersji dla chłopców i dziewczynek który znajduje się TU)

Wybierz tą zakładkę, która najbardziej Ci się podoba. Oczywiście możesz zrobić więcej niż jedną ! Pochwal się swoimi zakładkami na naszym grupowym mailu pszczolkip10@interia.pl. Czekamy na Wasze prace😊

W wolnej chwili mamy dla Was książkową kartę pracy.

Bawcie się dobrze, do jutra:)

Środa 06.05.2020

Witamy  w środę!

Na początek mamy dla Was wiersz Jerzego Skokowskiego pt. „Książka – mój przyjaciel”. Posłuchajcie uważnie i odpowiedzcie na kilka pytań 😉

Książka – mój przyjaciel

Wiem, że marzenie niejedno

dzięki książkom się spełni.

Odkrywają przede mną

wiele pięknych tajemnic.

I gdybym chciał najzwięźlej

– czym jest książka – tłumaczyć,

powiedziałbym najprościej:

„Mądry, wierny przyjaciel”.

(Źródło: Nowa Era, Książka nauczyciela)

– czy książka może być przyjacielem?

– jakie tajemnice odkrywają książki?

– jakie marzenia mogą spełniać?

– czy Ty masz swojego przyjaciela?

– czy wiesz jak obchodzić się z książką?

– czy macie w domu kodeks korzystania z książek?

Postarajcie się wspólnie z rodzicami stworzyć kodeks korzystania z książek.

My przygotowałyśmy dla Was kilka bardzo ważnych zasad (Źródło: Przedszkolankowo.pl):

Teraz czas na wyprawę „Do krainy bajek”. Rozłóżcie przez środek pokoju skakankę lub w dowolnym kształcie.

Stańcie bokiem i drobnymi krokami idźcie po skakance „po krętej drodze do krainy bajek”. Nie wolno wypaść przed, ani za skakankę.

Podczas powtórzenia zabawy możecie zmienić położenie skakanki!

Na koniec zapraszamy do wykonania karty pracy. Znajdźcie 9 różnić między rysunkami! POWODZENIA!

Źródło

Wtorek 05.05.2020

Witajcie drogie Pszczółki!

Dzisiejszy dzień zaczniemy od opowiadania pt. „Skąd się biorą książki?”. Poproście rodziców o ich przeczytanie, a później obejrzyjcie krótki film o procesie powstawania książki.

„Skąd się biorą książki?”

Najpierw autor musi spisać swoją propozycję wiersza albo opowiadania czy powieści, które powstały w jego głowie. Później wysyła tekst do wydawnictwa albo spotyka się z osobą, która jest wydawcą, aby omówić, czy tekst się podoba. Jeżeli utwór, który wymyślił i napisał autor się spodoba, wydawca decyduje się, aby wydać jego książkę. Wtedy potrzebny jest ilustrator, który wykona ilustracje, i operator DTP, który połączy tekst z ilustracjami na kolejnych stronach. Aby powstała książka, potrzebna jest jeszcze okładka – tym zajmuje się grafik. W redakcji redaktor sprawdza, czy w tekście nie ma żadnego błędu, i kiedy wszystko jest już gotowe, należy wysłać materiały do drukarni. Tam wszystkim zajmie się drukarz. Tak przygotowany materiał trzeba poskładać w całość i skleić lub zszyć. Gotowe książki zostają zapakowane w paczki i są wysłane do księgarni, gdzie wszyscy mogą je kupić.

Jak powstają książki” (od 8.40 minuty)

Potraficie wymienić osoby, które pracują przy powstawaniu książek? To autor, redaktor, ilustrator, operator DTP, grafik i drukarz!

Jako ciekawostkę możecie obejrzeć film pt. „Jak wyglądały pierwsze książki”.

Czas na zabawę! W linku znajdziecie kolorowanki różnych postacie z bajek, postarajcie się odgadnąć z jakiej bajki pochodzą, a wybraną kolorowankę pokolorować i wykleić plasteliną.

Teraz zróbcie proszę „Porządek na półce!

Przygotujcie zestaw różnych figur wyciętych z papieru kolorowego: (4 niebieskie prostokąty, 4 żółte kwadraty, 4 zielone prostokąty, 4 czerwone kwadraty). Będą to nasze książki.

Wymieszajcie książki na stoliku i posegregujcie je według wskazówek:

– Posegreguj książki ze względu na kolory.

– Posegreguj książki ze wzglądu na kształt.

– Ułóż w szeregu na przemian żółte i niebieskie książki.

– Ułóż w szeregu na przemian kwadrat i prostokąt.

– Ułóż 2 kwadraty i 2 prostokąty.

– Ułóż 2 prostokąty, 1 kwadrat, 2 prostokąty.

Zabawa może trwać dłużej! Poproście rodzica lub rodzeństwo o nowe wskazówki! Na koniec mam dla Was wierszyk Marleny Templer (Źródło)

Przeczytajcie go kilka razy, a może nauczycie się go na pamięć?

„Dzień postaci z bajek”

Chcę dziś spotkać kota w butach

Lub Kopciuszka bucik znaleźć

Chce zamieszkać w cudnej bajce

Zamków wielkich zwiedzać sale

Krasnoludka śliczną czapkę

Chce na głowę włożyć brata

W telewizor razem wskoczyć Wprost do bajkowego świata!

Poniedziałek 4.05.2020

Witajcie po weekendzie Pszczółki😊

W tym tygodniu zabieramy Was do krainy książek! Lubicie słuchać jak rodzice czytają Wam Wasze ulubione bajki? Podziwiacie piękne ilustracje w Waszych książeczkach? Czy macie swoją własną półeczkę a może nawet całą biblioteczkę z książkami i dbacie o nie?Jesteśmy pewne, że tak!

Dzisiejsze zabawy zaczniemy od wierszyka z zagadkami autorstwa D. Gellner. Posłuchajcie i odgadujcie. Ciekawe czy odgadniecie wszystkie bajkowe postacie.

Bajkowa zgadywanka

 • Jeździ kareta po świecie
 • A kto jest w tej karecie?
 • Przy oknie, z lewej strony
 • Kapturek. Jaki? …
 • Dalej na stercie poduszek
 • malutki Tomcio …
 • Spoza wielkiego kosza
 • śmieją się Jaś i …
 • Uwaga! Oj, uwaga!
 • To przecież Baba …
 • Koło lalki i misia
 • stoi Sierotka …
 • Pomiędzy walizkami
 • Dziewczynka z …
 • A tam, gdzie największy tłok,
 • zgrzyta zębami …
 • Ciekawe, czy już wiecie,
 • kto ukrył się w karecie?

Teraz zastanówcie się, gdzie oprócz naszych domów możemy spotkać się z książką? Wiecie jakie to miejsca? Oczywiście to biblioteka oraz księgarnia. Co robimy w bibliotece a co w księgarni?

Jeśli idziemy z rodzicami do biblioteki to książki z niej wypożyczamy, czyli zabieramy do swoich domów na określony czas. Czytamy a następnie zwracamy książki pani bibliotekarce. Ale Wy to przecież wszystko wiecie, prawda? Nie raz byliśmy razem w bibliotece. A księgarnia, co to za miejsce? Tak, to miejsce to sklep z książkami. Możemy tam zakupić różne książki np. książki dla dzieci, książki kucharskie czy podróżnicze. Na pewno byliście kiedyś w księgarni.

Nadszedł czas na zabawę pt. „Jesteś bajkową postacią” . Sami będziecie teraz bohaterami bajek.  Poproście rodzica aby przeczytał Wam zdania a Wy postarajcie się pokazać poszczególne scenki.

Propozycje scenek:

 • – Jesteś rybakiem, który łowi ryby.
 • – Jesteś Kubusiem Puchatkiem, który wspina się na drzewo po miód.
 • – Jesteś Kopciuszkiem, który tańczy na balu.
 • – Jesteś rycerzem, który strzeże zamku.
 • – Jesteś księżniczką, która spała na ziarnku grochu.
 • – Jesteś wilkiem, który udaje babcię.

Tutaj mamy dla Was różne karty pracy, wybierzcie jedna lub dwie i jeśli macie drukarkę to wydrukujcie, jeśli nie , to możecie wodzić paluszkiem po ekranie. Bajki, rysuj po śladzie

A jaka jest Wasza ulubiona bajka? Może spróbujecie ją narysować i wyślecie nam fotografię Waszej pracy na naszego grupowego maila a my spróbujemy odgadnąć jaka to bajka? Czekamy na Wasze rysunkowe zagadki.

Pozdrawiamy Was😊

1-3 Maj

Moi drodzy w piątek 1 maja i w niedziele 3 maja mamy święta narodowe. Są to dni wolne od pracy:)

 • 1 maj  obchodzimy Święto Pracy
 • 2 maj – Święto Flagi
 • 3 maj – to Święto Narodowe Konstytucji Trzeciego Maja, obchodzone na pamiątkę uchwalenia Konstytucji (Konstytucja to bardzo ważny dokument). Zachęcamy Was aby w te dni wykonać wspólnie z Rodziną np. flagę Polski, posłuchać piosenki o naszej fladze lub odwiedzić stronę Misiowego Przedszkola na facebooku lub zajrzeć na stronę kodowania na dywanie. Może dowiecie się czegoś ciekawego o naszym kraju.

Czwartek 30.04.2020

Witajcie w czwartek. Wczoraj troszkę poeksperymentowaliśmy i dziś kontynuujemy naszą pracę badacza 😊 dziś będziemy się zastanawiali czy daną rzecz można przelać czy może przesypać ? jak myślicie czy wodę się przesypują a piasek przelewa czy zupełnie na odwrót. Zaraz to sprawdzimy. Do wykonania tej zabawy będziemy potrzebowali:

butelkę z wodą, miskę lub szklankę, pojemnik z solą (lub z innym sypkim produktem) pusty pojemnik.

A teraz do dzieła mali badacze.

Rozkładamy na stoliku wszystkie rzeczy. Prosimy aby dziecko napełniło wodą miskę lub szklankę i pytamy co zrobiło dążąc do uzyskania określenia „przelałem/łam”. Następnie prosimy aby dziecko przełożyło sól do innego naczynia i aby określiło swoją czynność – „przesypałem/łam”.  Jeśli mamy więcej materiałów do tej zabawy (sok czy inne materiały sypkie) możemy utrwalić wyrażenia „przelać”  i „przesypać”.

Czy już wszystko przelaliście i przesypaliście?

To teraz odpowiedzcie na pytania:

 • Co przelewamy?
 • Tak przelewamy wodę, mleko, sok. Jako możemy inaczej nazwać te produkty? Podpowiem Wam – to „płyny”. Czyli wszystkie płyny PRZELEWAMY!
 • Co przesypujemy?
 • Tak przesypujemy sól, mąkę, kaszę, piasek i jeszcze wiele innych rzeczy. A wiecie jak możemy nazwać te wszystkie artykuły? Też Wam podpowiem – to „materiały sypkie”. A skoro materiały sypie to je PRZESYPUJEMY!

Przygotowałyśmy dla Was obrazki różnych przedmiotów. Jedne to płyny a drugie materiały sypkie. Najpierw wskażcie paluszkiem wszystkie te, które przelewamy, a następnie te, które przesypujemy.

A teraz kolejna zabawa dla małych badaczy😊

Co jest dłuższe? – zabawa matematyczna, szacowanie długości przedmiotów.

Przygotujcie: kredkę, szalik lub chustkę, długopis, sznurówkę lub kawałek wstążki, linijkę, pasek, kartkę, tubkę z pasta do zębów. Rozłóż wszystkie przyniesione przedmioty na stole lub dywanie (gdzie Ci wygodniej)

A teraz wybierz dwie rzeczy i powiedz która rzecz jest Twoim zdaniem dłuższa (tak na oko). Następnie sprawdź, czy miałeś/łaś rację, przykładając przedmioty do siebie. Rodzice sprawdzają czy przedmioty właściwie się stykają. Teraz weź dwie inne rzeczy i zrób dokładnie to samo. Możesz sprawdzać więcej przedmiotów. A może spróbujesz poukładać je od najkrótszego do najdłuższego lub odwrotnie? Jeśli poukładasz swoje przedmioty koniecznie zrób zdjęcie i wyślij nam na grupowego maila. Czekamy!

Tutaj mamy dla Was kartę pracy. Pierwsze zadanie już zrobiliście wskazując paluszkiem. Jeśli macie drukarkę możecie wydrukować kartę i jeszcze raz ją zrobić tym razem zakreślając przedmioty odpowiednim kolorem. Drugie zadanie polega na dorysowaniu dłuższej rzeczy i krótszej. Jeśli nie macie drukarki to możecie to zadanie zrobić na kartce narysujecie jedną linię a pod nią dorysujcie linię dłuższą i krótszą. Powodzenia!

Środa 29.04.2020

Witamy,

Dzisiaj zapraszamy Was do zabawy w badaczy i wykonania kilku eksperymentów!

Będziemy mieszać różnie substancje w wodzie i obserwować, co się z nimi dzieje. Zaczynamy!

Potrzebne Wam będą:

– szklanki lub słoiki z wodą ( uwaga, wodę będziemy smakować 😉 ) Ważne aby szkło było przeźroczyste dla swobodnej obserwacji,

– produkty spożywcze np: sól, cukier, mąka, pieprz mielony, kawa mielona, olej, kasza manna, mąka

– łyżki do mieszania.

Wsypcie do wody wybrany przez siebie produkt, wymieszajcie go dokładnie z wodą, jeżeli chcecie możecie spróbować, jaki smak ma Wasza mieszanka. Obserwujcie co się dzieje? Sprawdźcie zachowanie produktów w kontakcie z wodą, co się stało? Czy produkt znikł? Opadł, a może pływa po powierzchni? Doświadczenie powtórzcie z dowolną ilością produktów.

Czy wiecie dlaczego produkty zachowują się różnie?  Niektóre produkty rozpuszczają się w wodzie, a inne nie. Dlaczego? Cukier i sól to kryształy, które rozpuszczają się w wodzie, kasza manna, kawa czy pieprz to ciało stałe, które nie rozpuszcza się w wodzie, mąka to także drobinki ciała stałego, (bo pochodzi ze zmielenia ziarna), choć bezpośrednio po wymieszaniu z wodą tworzy mętną zawiesinę, to po odstaniu opada na dno i tworzy osad. Olej nie rozpuszcza się w wodzie, po intensywnym mieszaniu, rozbije się na drobne kuleczki.

Teraz czas na zabawę ruchową utrwalającą kierunki- „Idź jak słyszysz”. Znajdzie trochę miejsca w pokoju, stańcie w wyznaczonym miejscu i poruszajcie się zgodnie z instrukcją dorosłego lub rodzeństwa, np.: Idź dwa kroki do przodu, skręć w lewo, zrób pięć kroków, skręć w prawo. Cały czas niech Was kontrolują, czy dobrze wykonujecie polecenie. Tylko pamiętajcie, żeby zabawa była udana, musi być bezpieczna!

Na koniec mamy dla Was kartę pracy. Pomóżcie pieskowi znaleźć drogę do budy oraz drogę Jasia i Małgosi do chatki. Kto zbierze więcej lizaków?

źródło
źródło

A jeżeli lubicie labirynty tutaj znajdziecie ich więcej.

Miłej zabawy!

Wtorek 28.04.2020

Witajcie we wtorek.

Na początku chciałybyśmy Wam bardzo podziękować za wszystkie maile, które do nas wysyłacie😊 Cieszymy się, że zaglądacie na naszą grupową stronę i korzystacie z pomysłów, które na niej zamieszczamy. Jesteśmy z Was dumne, że uczycie się wierszyków i wykonujecie cudowne prace plastyczne, które my potem oglądamy na zdjęciach.

Pozdrawiamy Was serdecznie, przesyłamy Wam uściski i tęsknimy za Wami 😊

Wczoraj zaprosiłyśmy Was do krainy robotów i dzisiaj kontynuujemy ten temat. Zapraszamy Was zatem do wysłuchania krótkiego opowiadania Karoliny Rozpędek pt. „W mieście robotów”. słuchajcie uważnie, bo będą pytania 😉

„W dalekiej krainie, za siedmioma górami, za ośmioma morzami znajdowało się miasto robotów. Miasto pełne było przeróżnych robotów, które żyły w nim już od bardzo dawna. Wszystkie roboty, aby mogły prawidłowo się poruszać, potrzebowały smaru. Roboty żyły
w zgodzie, szanowały się i pomagały sobie w potrzebie. Nikomu niczego nie brakowało. Roboty potrafiły poradzić sobie z każdym problemem. Pewnego dnia ten ład został zburzony przez stworzenia nazywane przez roboty Magnesami. Przyciągały one wszystko, co spotkały na swojej drodze, niszcząc przy tym miasto robotów. Roboty były zrozpaczone, ale postanowiły, że same wszystko odbudują. Mimo smutku i żalu zorganizowały zebranie, na którym obmyśliły plan odbudowy krainy. Roboty zaplanowały wszystko od początku. Odbudowały pocztę, kino, aptekę, dworzec, sklepy i restauracje. Na obrzeżach miasta zbudowały swoje domki. Dzięki pracowitości i wytrwałości udało im się odbudować miasto. Zbudowały również centrum dowodzenia miastem, dzięki któremu mogły obserwować, czy nie zbliża się do niego zagrożenie, aby już nigdy więcej nie dopuścić do ataku Magnesów. Roboty postanowiły także wykonać osłonę antymagnesową, jednak nie wiedziały, który materiał nadawałby się do tego najlepiej. Testowały wszystko, dopóki nie odnalazły idealnego tworzywa, które uchroni je przed Magnesami. Od tej pory żyły w spokoju”

A teraz postarajcie się odpowiedzieć na pytania:

 1. Jak poruszają się roboty?
 2. Czego potrzebowały, aby poruszać się sprawniej?
 3. Czy ta historia mogła się naprawdę wydarzyć?
 4. Czy istnieją na naszej planecie miasta robotów?

Teraz zapraszamy Was na zabawę przy piosence, którą wczoraj poznaliście „Taniec robotów”

A teraz mamy dla Was zabawę badawczą ,,Przyciąganie, odpychanie’’.

Aby wykonać to zadanie przygotujcie następujące materiały:

Magnes (może być taki, który macie na lodówce😉) i różne metalowe przedmioty (np. szpilka, agrafka, spinacz, drucik), różne niemetalowe przedmioty (np. papier, gumka, karton, drewniane i plastikowy klocek).

Przebieg zabawy: dzieci przykładają magnes, do czego chcą i sprawdzają reakcję – czy magnes przyciąga dany przedmiot, czy odpycha, czy w ogóle nie reaguje.

Rodzic pomaga dziecku wysnuć wniosek: magnes przyciąga przedmioty tylko z metalu, a pozostałe przedmioty niemetalowe odpycha i jest obojętny.

Podobała Was się zabawa? Mamy nadzieję, że tak .

Mamy jeszcze dla Was karty pracy, które znajdziecie tutaj 😊 który większy , narysuj robota.

Życzymy Wam miłego dnia! Do jutra!

Poniedziałek 27.04.2020

Witajcie po weekendzie! W tym tygodniu zapraszamy Was do świata robotów i odkrywców!

Na początek przypomnimy sobie nazwy figur geometrycznych. Poniżej macie kilka z nich, nazwijcie je!

Zastanówcie się teraz, co można zbudować z powyższych figur? Ja zbudowałam roboty!

Przyjrzyjcie się im uważnie i opiszcie jak wyglądają roboty? Czym się różnią? A może są takie same? Policzcie razem z rodzicami, z ilu figur zbudowany jest każdy z robotów? Który zawiera więcej elementów? I o ile?

Jak myślicie do czego przydatne są roboty w życiu codziennym? 

Możemy wykorzystać je w przemyśle do pracy w fabrykach, w rolnictwie na przykład do sadzenia i zbierania zbiorów, w medycynie do przeprowadzania operacji, w nauce, rozrywce a nawet w domu!

A wiecie jak poruszają się roboty? Na pewno tak! To teraz zatańczcie „Taniec robotów” do piosenki Śpiewających Brzdący

Na koniec twórcze działanie! Waszym zadaniem jest stworzenie własnego robota! Na pewno każdy z Was posiada w domu klocki Lego (lub Lego Duplo). Postarajcie się zbudować z nich robota według własnego pomysłu. Jeżeli jednak nie macie klocków lub nie chcecie z nich budować, możecie wyciąć figury geometryczne z papieru kolorowego i ułożyć z nich robota.

Mój wyszedł tak:

Jesteśmy bardzo ciekawe waszych pomysłów. Koniecznie pochwalcie się robotami wysyłając zdjęcie na naszego grupowego maila!

Piątek 25.04.2020

Witajcie w piątek drogie Pszczółki😊

Jesteście gotowi na kolejne podróże kosmiczne? Wiecie jak się nazywa osoba, która podróżuje w kosmos? Tak to ASTRONAUTA.  Co o nim wiemy? Zastanówmy się? Odpowiedzcie na kilka pytań

 • Czy astronauta musi mieć specjalny strój?
 • Jak wygląda taki strój astronauty?
 • Czy astronauta musi być wysportowany?

Astronauta aby podróżować w kosmosie musi być bardzo wysportowany więc skoro zabieramy Was dziś w kosmiczna podróż przypomnijmy sobie nasze poniedziałkowe ćwiczenia. Gotowi. Zaczynamy!

„Kosmiczny aerobik”

 • Tak jak kosmonauci ćwiczę
 • Bo chcę dobrą mieć kondycję
 • Aby w nogach wzmocnić stawy
 • Wykonajmy trzy przysiady
 • Skręty ciała w prawo, w lewo
 • Bardzo dobrze mój kolego
 • Teraz złapmy się pod boki
 • No i w górę cztery skoki
 • Księżyc śle wam swe ukłony
 • Zróbmy jeszcze cztery skłony
 • Kto chce dotknąć gwiazdki uszka
 • Niech się wspina na paluszkach
 • Na tym kończą się ćwiczenia
 • W kosmosie do zobaczenia!

A teraz lecimy na zwiedzanie naszej galaktyki 😊

Zwiedzimy ją razem z trzema Misiami. Udanego lotu Pszczółki! kosmos

Podobała Wam się podróż w kosmos? Mamy nadzieję, że tak. We wtorek mówiliśmy już o planetach a teraz widzieliśmy je z bliska i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Mamy teraz  dla Was propozycję .Poniżej znajdziecie obrazki planet i podpisy do nich a także różne kosmiczne obrazki. Proponujemy Wam wykonanie kosmicznej książeczki lub makiety. Pomysł pochodzi ze strony BLIZEJ PRZEDSZKOLA

Przy wykonywaniu pracy zapraszamy Was do słuchania kosmicznej piosenki

KOSMICZNA KSIĄŻECZKA – planety, podpisy i kosmiczne obrazki do druku. możecie również skorzystać z tych planet

Będziemy potrzebowali troszkę pomocy Rodziców 😊

 • Przygotujcie białe kartki formatu A5 (około dwadzieścia sztuk) i dwa ciemne arkusze z bloku technicznego (jako okładki).
 • Okładki umieśćcie między białymi kartkami, z lewej strony zróbcie dziurkaczem otwory i zwiążcie całość wstążką (kto  potrafi wiąże sam)
 • Ozdóbcie okładkę według własnego pomysłu. (poproście mamę lub tatę aby napisali tytuł a Wy spróbujcie się podpisać. )
 • Uzupełniajcie kolejne strony przyklejając wycięte kartoniki i podpisy (jeśli nie macie drukarki spróbujcie je narysować, a może wytniecie je z kolorowego papieru, lub wykorzystacie plastelinę – każdy pomysł jest dobry!)

Spróbujcie przykleić obrazki planet na kolejnych stronach w takiej kolejności, w jakiej znajdują się w Układzie Słonecznym.

 1. SŁOŃCE
 2. MERKURY
 3. WENUS
 4. ZIEMIA
 5. MARS
 6. JOWISZ
 7. SATURN
 8. URAN
 9. NEPTUN

Kto nie drukuje, może od razu rysować w swojej książeczce, ważne aby zacząć od słońca ☀ To super wyzwanie dla dzieci! A jeśli się pomylicie, odwiążcie wstążkę i przełóżcie strony. 😊 🌍 Pozostałe strony możecie wspólnie uzupełnić o dodatkowe informacje o obiektach w kosmosie lub zachęcić dzieci, by narysowały najdziwniejsze ufoludki i nadały im imiona 😊

MAKIETA – Jeśli macie granatową, niebieską lub czarną kartkę papieru wykorzystajcie ją. Na tej kartce naklejcie wycięte, narysowane lub wyklejone z plasteliny planety.  Wasze makiety mogą wyglądać jak te poniżej lub jak tylko sami wymyślicie! Macie cały weekend, na pewno nie będziecie się nudzili 🙂

Czwartek 23.04.2020

Witamy w czwartek. Na dzisiaj przygotowałyśmy dla Was mnóstwo ciekawych zadań i kart pracy, wszystko oczywiście w kosmicznej tematyce! Tak więc zaczynamy.😊

Na początek przyjrzyjcie się ilustracji i postarajcie się odpowiedzieć na pytania. Pamiętajcie, żeby odpowiadać pełnymi zdaniami:

Źródło grafiki: przedszkolankowo.pl

– co znajduje się na obrazku? (Ufoludki, rakiety kosmiczne, statki kosmiczne, planety)

– ile zielonych ufoludków znajduje się na obrazku? (3)

– ile planet znajduje się na obrazku? (4)

– który Ufoludek jest największy? (ciemny niebieski)

– który Ufoludek jest najmniejszy? (błękitny)

– jakiego koloru ufoludków jest najwięcej? (błękitnych)

– jakiego koloru ufoludków jest najmniej? (ciemnych niebieskich)

– o ile więcej jest błękitnych ufoludków od zielonych? (o 2)

Postaraj się podzielić na sylaby wyrazy: ufoludek, rakieta, statek, planeta.

Teraz mamy dla Was kartę pracy. Waszym zadaniem będzie ułożyć obrazki od największego do najmniejszego (ufo lub rakieta) oraz ułożyć puzzle.  Kto nie posiada drukarki, to tak jak zawsze wskazuje paluszkiem na monitorze. 😊

Czas na małą przerwę w czasie której będziemy naśladować miny ufoludków! W linku znajdują się plansze z różnymi emocjami. Waszym zadaniem jest powtórzyć minę znajdującą się na planszy. Podczas zabawy pomocne będzie lusterko J która mina podobała Wam się najbardziej?  

ufoludki miny (Żródło: przedszkolankowo.pl)

Jak Wasze kosmiczne stworki? Gotowe? To teraz czas na kosmiczny pojazd, bo przecież każdy kosmita musi mieć ufo!

Mamy dla Was kilka propozycji wykonania pracy plastycznej, w zależności od posiadanych materiałów w domu.

Do wykonania statku możecie wykorzystać papierowy talerzyk, (lub koło z bloku technicznego), plastelinę i papier kolorowy.

1. Wykonanie: papierowy talerzyk zginamy na pół i tą połowę ozdabiamy pastelami i wyciętymi ozdobami. Z białego papieru wycinamy ‚nogi’ statku oraz koło i flamastrem malujemy w nim kosmitę. Dodatkowo można nakleić ruchome oczy. Z żółtego papieru wycinamy księżyc i gwiazdy. Wszystko naklejamy na czarną kartkę.

Źródło: https://pracaplastyczna.pl/index.php/kosmos/1431-kosmita

2. Wykonanie: sklejamy ze sobą dwa okrągłe, papierowe talerzyki (między talerzyki wkładamy zwiniętą gazetę dla zwiększenia objętości). Malujemy farbami statek i ozdabiamy według własnego pomysłu.

Źródło: https://www.welke.nl/photo/evelienetje/een-ufo-gemaakt-van-papieren-bordjes.1362850615

Zamiast statku możecie też wykonać rakietę z rolki papierowej. Dokładne instrukcje znajdziecie w filmiku: rakieta kosmiczna.

Życzymy udanej zabawy! 😊

Środa 22.04.2020

Witajcie w środę😊 Dzisiaj zabierzemy Was w pewne piękne miejsce.

Ale zanim to nastąpi chciałybyśmy Wam powiedzieć, że dziś obchodzimy DZIEŃ ZIEMI. Całkiem niedawno rozmawialiśmy o ekologii i o tym jak dbać o naszą planetę. Dziś możecie zadbać o nią szczególnie bo ma swoje święto. Mamy tu dla Was plakat, zobaczcie czy wykonujecie codziennie wszystkie eko – zdania. A wieczorem do poduszki zachęcamy Was do wysłuchania bajki ekologicznej pt. „Owca Ola bohaterką pola”

A teraz wróćmy do naszego dzisiejszego temat. Chcecie wiedzieć gdzie Was zabierzemy? Wysłuchajcie wiersza a się dowiecie. Specjalnie nie podamy Wam tytułu, może sami go wymyślicie?

Srebrne pole, srebrna droga
nad polami wisi rogal.
Błyska rogal nocną porą…
Wkoło czuwa gwiazdek sporo.
Jasny dzień gdy ze snu wstanie.
Zje rogalik na śniadanie.

A teraz pytania 😉 Przypomnę Wam tylko, że w tym tygodniu mówimy o kosmosie wiec ten wiersz też jest z nim związany.

 • Czy wiecie o czym był ten wiersz?
 • Jaki nadalibyście mu tytuł? (jeśli powiedzieliście Księżyc, to tak, to jest tytuł wiersza- brawo!)
 • Co wisiało nad polami?
 • Jakiego koloru były pole i droga?
 • Kiedy błyskał rogal, w dzień czy w nocy?
 • Kto czuwa wokół księżyca?.

Może nauczycie się tego krótkiego wierszyka?

A czy wiecie jaki kształt ma księżyc? Czy zawsze jest okrąglutki jak piłka czy czasem właśnie wygląda jak rogal z wierszyka? Zachęcamy Was do obserwacji księżyca. Zobaczycie wtedy jego różne kształty! A wiecie dlaczego tak się dzieje, że księżyc raz jesty okrągły a raz wygląda ja rogalik? Tutaj mamy dla Was filmik na którym wszystkiego się dowiecie. Pojedziecie na wyprawę księżycową z Paxim

Mamy dla Was jeszcze piosenkę i pracę plastyczną do wykonania. Możecie jej słuchać robiąc ufoludka .

Mamy dla Was parę propozycji wykonania tego kosmicznego stworka. Możecie użyć rolek z papieru toaletowego, a jeśli nie macie to może uda Wam się złożyć kartkę w taki stożek jak na zdjęciu. Do wykonania pracy będziemy jeszcze potrzebowali papier kolorowy, klej, nożyczki, rożne ozdoby, może macie ruchome oczka lub druciki kreatywne? Wykorzystajcie je! A teraz  wszystko zależy od Waszej wyobraźni😊 Koniecznie pochwalcie się Waszymi ufoludkami wysyłając je na naszego grupowego maila!

Bawcie się dobrze!

Wtorek 21.04.2020

Witajcie!

Doskonale wiecie, gdzie mieszkacie, znacie nazwę swojej miejscowości i kraju. Teraz zabiorę was w podróż po Układzie Słonecznym.

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Planety2008.jpg#/media/Plik:Planety2008.jpg

Układ Słoneczny jest w ciągłym ruchu. Czy wiecie jak nazywa się ogromna gwiazda, która oświetla planety swoim światłem i jest w centrum tego układu? Tak, to Słońce!

Wokół słońca krążą planety, ich księżyce i komety.

Najbliższym sąsiadem Słońca  jest planeta Merkury. Merkury jest najmniejszą planetą w Układzie Słonecznym.

Obok Merkurego krąży planeta Wenus, która jest otoczona chmurami i dzięki temu jest na niej najgoręcej ze wszystkich planet!

Następną planetą, jest planeta, na której mieszkamy, czyli jaka? Tak, to Ziemia! Ziemia jest jedyną planetą, na której występuje płynna woda i tlen, którego potrzebujemy do oddychania.

Sąsiadem naszej planety jest Mars, który jest nazywany czerwoną planetą, bo ma taki kolor.

Obok Marsa krąży Jowisz, który jest największą planetą w Układzie Słonecznym. Dwa razy większy niż wszystkie planety razem wzięte!

Sąsiadem Jowisza jest Saturn, który ma bardzo dużo otaczających go pierścieni.

converted PNM file

Siódmy w kolejności od Słońca jest niebieski Uran.

Na samym końcu jest Neptun.

Oprócz tych wszystkich planet wokół Słońca krążą też gwiazdy, asteroidy i komety.

Brawo! Właśnie zwiedziliśmy nasz Układ Słoneczny! Podróż z Wami to wielka przyjemność!

Teraz czas na zabawę! Czy wiecie, że Ziemia porusza się jednoczenie wokół Słońca i wokół własnej osi? A czy Wy potraficie obracać się jak Ziemia? Spróbujcie! Połóżcie piłę na środku pokoju- będzie to słońce. Postarajcie się obejść je dookoła (kilka razy dla utrwalenia ruchu). Teraz dołóżcie do tego marszu obrót wokół własnej osi i gotowe! (kilka razy dla utrwalenia ruchu). Pamiętajcie żeby nie obracać się zbyt prędko, bo zakręci Wam się w głowie.

Teraz mamy dla Was kilka kart pracy. Wybierzcie 2 lub 3, które Wam się najbardziej podobają. Waszym zadaniem jest dopasować cienie do planety. Karty można wydrukować, lub wskazać paluszkiem na ekranie komputera prawidłową odpowiedź.

Na koniec mamy propozycję pracy plastyczno-technicznej. Dokładny opis pracy znajdziecie tutaj, a sylwety planet są tutaj (do pokolorowania) lub tutaj (kolorowe).

Miłej zabawy!

Poniedziałek 20.04.2020

Witajcie w poniedziałek 😊

Jak tam Wasze kalendarze pogody? Udało Wam się każdego dnia zaznaczyć pogodę? Mamy nadzieję, że tak! Jeśli chcecie nam je pokazać to czekamy na zdjęcia Waszych kalendarzy. Wsyłajcie je na naszego grupowego maila pszczolkip10@interia.pl

W tym tygodniu zapraszamy Was na kosmiczne zabawy! Dzisiejszy dzień zaczniemy od kosmicznego aerobiku. Poproście kogoś aby przeczytał Wam wierszyk i wykonujcie ćwiczenia. Możecie się tego wierszyka nauczyć i codziennie rano ćwiczyć!

„Kosmiczny aerobik”

Tak jak kosmonauci ćwiczę
Bo chcę dobrą mieć kondycję
Aby w nogach wzmocnić stawy
Wykonajmy trzy przysiady
Skręty ciała w prawo, w lewo
Bardzo dobrze mój kolego
Teraz złapmy się pod boki
No i w górę cztery skoki
Księżyc śle wam swe ukłony
Zróbmy jeszcze cztery skłony
Kto chce dotknąć gwiazdki uszka
Niech się wspina na paluszkach
a tym kończą się ćwiczenia
W kosmosie do zobaczenia!


Zapraszamy Was teraz do wysłuchania wiersza pt. „Ufoludki”. Słuchajcie uważnie aby potem móc odpowiedzieć na pytania

„Ufoludek”

Jestem ufoludek malutki, 
cały jestem zieloniutki.
Mam trzy ręce, cztery nogi,
jedno oko i dwa rogi.
Brzuszek wzdęty jak balonik
i kopytka jak u koni.
Usta w kształcie są serduszka
i malutkie mam dwa uszka.

A teraz pytania:

 • O kim jest ten wierszyk?
 • Jakiego koloru był ufoludek?
 • Il rąk i nóg miał ufoludek?
 • A wiecie czym latają ufoludki?

Udało Ci się odpowiedzieć na pytania? A może spróbujesz narysować takie ufoludka jaki był w wierszu?

Zapraszamy Was do obserwacji nieba. Co  widać na niebie w ciągu dnia a co wieczorem? Wiecie? Jeśli nie to mamy dla Was zadanie. Popatrzcie na niebo w ciągu dnia i na takie wieczorno – nocne! Czy jest różnica? Opowiedzcie o tym swoim Rodzinom!

A tutaj mamy dla Was kartę pracy Gwiazdy. Kartę pracy można wydrukować, lub pierwsze zadanie można wykonać na kartce przerysowując odpowiednią liczbę gwiazdek natomiast drugie zadanie można spróbować wykonać poprzez wodzenie paluszkiem po ekranie.

DOSKONALE LICZĘ I ZNAM WSZYSTKIE CYFRY! Tą zabawę również dzieci mogą wykonać same jeśli nie dysponujemy drukarką. Potrzebujemy 20 małych karteczek. Na 10 z nich dzieci narysują odpowiednio od jednej do dziesięciu gwiazdek (wg wzoru w załączniku). Na kolejnych dziesięciu karteczkach musimy napisać cyfry od 1-10. Gotowe. Teraz wystarczy ułożyć cyfry od 1 -10 (od lewej do prawej strony) a następnie przyporządkować im karteczkę z odpowiednią liczbą gwiazdek. POWODZENIA!

Piątek 17.04.2020

Witamy serdecznie w piątek. Dzisiaj mamy dla Was przygotowany wiersz pt. „Wiosenny wietrzyk” J. Kulmowej. Poproście rodziców o przeczytanie utworu ze szczególną intonacją „szeleszczących” wyrazów.

„Wiosenny wietrzyk”

Mały wietrzyk wiosenny

ledwie w drzewach zaszumi,

ledwie w krzakach zamruczy,

jeszcze gwizdać nie umie,

jeszcze się uczy.

Znalazł szczerbę w płocie – zaświstał.

Znalazł listki – zapiał na listkach.

Czasem w suchych gałęziach zatrzeszczy.

Czasem nuci, gdy zagra mu deszczyk.

Albo szemrze w zeszłorocznej trawie.

Albo szepcze tak, że milczy prawie.

Ludzie mówią wtedy: nie ma wietrzyka.

A on jest. Tylko słucha słowika.

Joanna Kulmowa Źródło: J. Kulmowa, „Wiosenny wietrzyk”

Po wysłuchaniu utworu odpowiedzcie na pytania: O czym jest wiersz? Czym jest wiatr? Jakie szumiące wyrazy zapamiętaliście? A może znacie jeszcze inne wyrazy, w których słychać wiatr?

Czy wiecie, że wiatr jest jednym ze zjawisk pogody? Tworzy się, gdy powietrze nagrzeje się w sposób nierównomierny. Różnice temperatur powietrza ciepłego i zimnego powodują ruch, czyli powstawanie wiatru. Może być delikatny albo gwałtowny. Od siły wiatru zależy jego nazwa.

Znad morza wieje lekki wiatr, zwany bryzą. Morze jest wtedy spokojne, a trawy na wydmach lekko się poruszają. Wicher to odmiana bardzo silnego wiatru mogącego zrywać dachy i łamać drzewa. Jego najsilniejszym przykładem jest huragan występujący tylko nad oceanem. W polskich górach czasem wieje halny, czyli ciepły, suchy, porywisty wiatr skierowany ku dolinom.

Po takiej dawce informacji czas na działanie! Mamy dla Was przygotowaną zabawę badawczą „Tornado w szklance wody”. Waszym zadaniem będzie wywołanie minitornada w szklance wody.

Jak to zrobić?

Do wysokiej szklanki wlej wodę gazowaną, zapełniając 2/3 jej objętości. Energicznie mieszaj, wsypując trochę soli. Powstaną pęcherzyki, które uformują tornado.

W naturalnym środowisku tornado powstaje z chmury burzowej, ciepłe powietrze wznosi się z bardzo dużą prędkością, w dół schodzi chłodne i tworzy się wirujący lej. Na koniec mamy dla Was prace plastyczną. Waszym zadaniem jest wykonanie kolorowej tęczy. Kropki należy wykleić plasteliną, pomalować farbą (może być odcisk paluszka) lub pokolorować pastelami (kredkami). Szablon tęczy możecie pobrać tutaj lub samodzielnie narysować.

Przypominamy o zakładce KIEDY DZIECI SIĘ NUDZĄ i życzymy miłego weekendu! 🙂

Czwartek 16.04.2020

Witajcie w czwartek

Jak Wasze kalendarze pogody? Powiem Wam że wiosenna pogoda płata nam figle bo raz jest słonko, raz deszcz a nawet pada śnieg, więc Wasze kalendarze będą naprawdę ciekawe 🙂

Wczoraj przypomnieliśmy sobie nazwy pór roku oraz nazwy miesięcy i mamy do Was pytanie. Czy wiecie jaki miesiąc mamy teraz??? Tak to Kwiecień!

W związku z tym przygotowałyśmy dla Was przysłowie związane z kwietniem i z pogodą, którą widzimy za oknem a brzmi ono tak „Kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy trochę lata”. Wiecie o co chodzi z tym przeplataniem ? Widzieliście kiedyś warkocze ? One są właśnie takie przeplatane czyli pomieszane, poplątane 😉 i pogoda w kwietniu jest właśnie taka pomieszana czyli zmienna. Spójrzcie do swojego kalendarza pogody. Czy macie  w nim w jednym dniu słoneczko i zaraz bok chmurkę ze śniegiem? No właśnie. Taki jest właśnie kwiecień. W jednym dniu miesza nam wszystkie pogody. Rano świeci piękne słoneczko a za chwile nadciągają chmury i pada z nich śnieg, do tego wieje wiatr i jest zimno. A następnego dnia mamy piękne słońce i jest tak ciepło że moglibyśmy chodzić w krótkim rękawku. Taki psotnik ten Kwiecień. Obserwujcie dalej pogodę a jeśli macie ochotę to zróbcie zdjęcia Waszych kalendarzy oraz innych prac i wyślijcie na naszego grupowego maila. pszczolkip10@interia.pl Chętnie je zobaczymy😊

A teraz mamy dla Was zabawę pt. „Słonko wyszło” jest to zabawa na zasadzie gry „mucha wyszła” a znajdziecie ją  ”MUCHA”. (to tylko przykłada dla przypomnienia zabawy)

My przygotowałyśmy dla Was wiosenną wersję te gry i znajdziecie ją tu „SŁONKO WYSZŁO”

A tutaj są przykłady tej gry  z bloga „Kodowanie na dywanie”. Może będziecie mieli kiedyś ochotę zagrać jeszcze w inne wersje 😉 znajdziecie je TU i TU

Na koniec proponujemy Wam wykonanie pracy plastycznej pt. „Wiosenna pogoda”, która jest związana z naszym przysłowiem czyli „Kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy trochę lata”. W zeszłym roku do przysłowia „W marcu jak w garncu” robiliśmy garnek w którym „gotowały” się wszystkie pogody. Pamiętacie ???? 😊 Dziś troszkę podobnie.

My zrobiłyśmy taką pracę. Do zrobienia chmurki wykorzystałyśmy waciki kosmetyczne ( Wy możecie zrobić z bibuły , papieru  lub namalować), z papieru kolorowego zrobiłyśmy słonko a  kredkami narysowałyśmy deszcz, śnieg i błyskawice. Ale Wy  możecie tą pracę wykonać po swojemu, może być całkiem inna. Możecie całą pracę namalować farbami, kredkami, wykonać ją z papieru kolorowego, użyć plasteliny czy zrobić wydzierankę, może macie ozdobne dziurkacze w kształcie śnieżynek- wykorzystajcie je i pamiętajcie aby zrobić piękne tło w Waszej pracy. Czekamy na Wasze pomysłowe prace 😊 Bawcie się dobrze! do jutra!

Środa 15.04.2020

Dzień dobry Pszczółki!

Na miły początek dnia mamy dla Was kilka zagadek, ciekawe czy zgadniecie?

W marcu swój początek bierze,

kiedy kwiatki, pąki świeże.

Jakie imię jest tej damy?

Z czterech pór wybierać mamy. (wiosna)

Kiedy deszcze i szarugi,

gdy dzień już nie taki długi…

Jak ta pora się nazywa,

kiedy tak na dworze bywa? (jesień)

Kiedy wszyscy wyjeżdżają,

bo urlopy wreszcie mają.

Gdy wakacje zaczynamy,

jaką porę roku mamy? (lato)

Miasta, wioski zasypało,

wszędzie jest dokoła biało.

Po jesieni się zjawiła,

śniegiem mocno popruszyła.  (zima)

Na pewno bezbłędnie odgadliście każdą porę roku! A czy wiecie jaką porę roku mamy obecnie? To wiosna!

Gdy już przypomnieliśmy sobie nazwy pór roku, to zapraszam do przeczytania wiersza pani Agaty Dziechciarczyk.

„Pory roku i miesiące”

Cztery córki porodziła nasza matka Ziemia

Wiosnę, Lato, Jesień, Zimę innych dzieci nie ma.

Świat się cieszy, bo mu każda po trzech wnuków dała

Dwanaścioro dziarskich chłopców gromadka niemała

Cztery córki każda inna jak cztery żywioły

Żeby ojciec się nie nudził był zawsze wesoły

Matka Ziemia też się cieszy każda córka zwinna

Każda jakiś dar ma w sobie każda różna, inna

Wiosna jak powietrza powiew Lato – ogień słońca

Jesień jak rodząca ziemia a Zima – woda studząca

Każda synów ma po troje czas jest ojcem dzieci

Dzięki porom i ich synom cały roczek leci

Marzec, Kwiecień, Maj to są dzieci Wiosny

Każdy z nich jest inny lecz każdy radosny

Czerwie, Lipiec, Sierpień synami są Lata

Cieszy się z gorących synów i mama i tata

Wrzesień, Październik, Listopad to dzieci Jesieni

Kolorami każdy z synów świat na nowo mieni

Grudzień, Styczeń, Luty Zimy są synami

Za śnieżki i sanki my ich też kochamy.

Odpowiedzcie, proszę  na pytania: Ile córek miał matka Ziemia? Jak się nazywały? Ile synów miała każda z córek? Jak nazywali się synowie Wiosny? Jak nazywali się synowie Lata? Jak nazywali się synowie Jesieni? Jak nazywali się synowie Zimy?

Teraz czas na zabawę przy muzyce. Przypomnijcie sobie piosenką „Błyskawica, grzmot”, której uczyliście się wczoraj.

Drogie Pszczółki, a czy Wy umiecie samodzielnie wymienić wszystkie pory roku i miesiące? Jeżeli nie, to teraz jest na to idealny moment! 🙂

Proponujemy, abyście wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem wykonali „Koło pór roku”. Pomoc dydaktyczną, która posłuży Wam do nauki nazw miesięcy w odpowiedniej kolejności.

Do stworzenia pomocy możecie wykorzystać kolorowe klocki, patyczki, klamerki czy papierowe talerzyki. Poniżej przesyłam zdjęcia „Koła pór roku” stworzonego przez nas i link do przykładowej pracy.

przykład 1 i 2.

Jesteśmy ciekawe Waszych pomysłów. Jeśli macie ochotę sfotografujcie swoją zabawkę i pokażcie nam. Jak to zrobić? Wystarczy zdjęcie przesłać na adres mailowy pszczolkip10@interia.pl

Życzymy udanej zabawy!

Wtorek 14.04.2020

Witajcie po świętach Pszczółki😊 Był u Was zajączek?

Jak Wasza roślinka? Bo nasza wygląda tak. Postanowiłyśmy już przesadzić ją do doniczki z ziemią. Jeśli chcecie to też możecie tak zrobić, a może już tak zrobiliście?

W tym tygodniu będziemy rozmawiali o pogodzie. I właśnie dlatego zapraszam Was teraz do wysłuchania wiersza pt. „Ulewa” M.Strzałkowskiej

Ulewa
Ptak się kuli pośród liści, mokną drzewa, mokną krzewy, a ja biegnę przez kałuże, a ja biegnę wśród ulewy…
Drży na deszczu pączek róży, mokną grusze i jabłonie, a ja biegnę przez kałuże, krople deszczu łapię w dłonie…
Kiście bzu zwiesiły głowy, mokra ziemia pachnie deszczem, a ja krzyczę prosto w chmury: – Padaj, deszczu! Padaj jeszcze!

Odpowiedzcie na pytania dot. wiersza.

 • Jaka pogoda została przedstawiona w wierszu?
 • Jaki tytuł nadalibyście usłyszanemu tekstowi?
 • Czy chcecie się dowiedzieć, jaki tytuł nadała wierszowi autorka?
 • Czy wiecie co to jest ulewa?
 • A jakie inne zjawiska pogodowe, oprócz ulewy, można zaobserwować wiosną za oknem?.

Proponujemy Wam teraz zabawę muzyczna, którą doskonale znacie. Może pobawi się z Wami cała rodzina? Jest to zabaw Klanzy „Błyskawica grzmot”. znajdziecie ją tutaj a opis zabawy jest poniżej.

Pada deszczyk, pada deszczyk,    naśladujemy dłońmi padający deszcz

wieje, wieje wiatr.    poruszamy rękami nad głową na boki

Pada deszczyk, pada deszczyk,    naśladujemy dłońmi padający deszcz

wieje, wieje wiatr.   poruszamy rękami nad głową na boki

Błyskawica,    jeden raz klaszczemy

grzmot!      tupiemy nogą

Błyskawica,   jeden raz klaszczemy

grzmot!   tupiemy nogą

A na niebie kolorowa tęcza.    rozkładamy dłonie obrazując tęczę

A czy Wy wiecie skąd się bierze deszcz? Jeśli nie to zapraszamy Was do zobaczenia krótkiego filmiku „Skąd się bierze deszcz”

A na koniec zapraszamy Was do samodzielnego wykonania kalendarza pogody. Wiecie jak to zrobić?

Po pierwsze wyjrzyjcie przez okno? Jak jest pogoda? Świeci słonko, a może pada deszcz, lub niebo jest zasłonięte przez chmury? A teraz spróbujcie to narysować na kartce? Udało się? Na pewno! To teraz do dzieła!

Obserwujcie pogodę przez cały następny tydzień. Pamiętacie jakie mamy symbole pogody? Jeśli nie to Wam przypomnimy. Mamy słońce, deszcz , zachmurzenie całkowite, zachmurzenie częściowe (czyli słońce za chmurką), deszcz ze śniegiem, śnieg, burza. Zobaczycie je tutaj . Poproście teraz kogoś dorosłego aby jeszcze raz przeczytał Wam symbole pogody a wy spróbujcie pokazać je paluszkiem na ekranie.

Tutaj mamy dla Was przykładowy kalendarza pogody. Jeśli posiadacie drukarkę to możecie wydrukować taki kalendarz i codziennie go uzupełniać. Jeśli nie, możecie go zrobić sami. Przygotujcie 7 kartek, małych lub dużych, jakie chcecie. Poproście mamę aby podpisała wam każdą kartkę (od poniedziałku do niedzieli) zróbcie okładkę czyli taką pierwsza stronę, podpiszcie się na niej  –  to już potraficie zrobić sami. Gotowe! Teraz pozostaje Wam tylko obserwować pogodę. I rysować za pomocą symboli jak pogoda jest każdego dnia lub korzystać z tego kalendarza który dla Was znalazłyśmy!

 • kalendarz pogody tutaj lub tutaj . Wybierzcie ten, który bardziej się Wam podoba.

symbole do druku tu lub tu

W wolnej chwili zachęcamy Was do wykonania eksperymentu „Deszcz w słoiku”

Powodzenia!

Życzymy Wam drogie Pszczółki i Waszym rodzinom

wesołych, pogodnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych.

Niech przytupta do Was zajączek z czekoladowymi jajeczkami 🙂

Życzą p. Justyna i p. Beata

Piątek 10.04.2020

Witajcie drogie Pszczółki w ostatni dzień przed świętami. Przygotowaliście już wszystko? Pokoje pięknie wysprzątane a zabawki poukładane?

Dzisiaj przygotowałyśmy dla Was wierszyk o pisankach. Poproście Rodziców o przeczytanie go a potem odpowiedzcie na parę pytań.

Pytania do wiersza:

 • Ile było pisanek?
 • Jakie kolory miały pisanki?
 • Jaki wzorek miała pisanka żółta?
 • Jaki wzorek miała zielona pisanka?
 • Jaki wzorek miała niebieska pisanka?
 • A jaki wzorek miała czerwona pisanka?
 • Czy pamiętacie ile było kogutków:
 • Po ile miały piórek w ogonie?
 • Która pisanka była pierwsza, która druga, która trzecia a która czwarta?

Teraz mamy dla Was zadnie  – utrwalenie w zabawie nazw liczebników porządkowych. Zadanie znajdziecie tutaj. 

Jeśli posiadają Państwo drukarkę można wydrukować, jeśli nie,  może dzieci narysują jajka w odpowiednich kolorach (już bez rysowania kogutów, wiatraków czy choinek- wystarczy aby były w odpowiednich kolorach – żółta, zielona, czerwona, niebieska.)

Wytnijcie proszę pisanki, pokolorujcie je odpowiednimi kolorami. Pamiętajcie, jakie wzroki miała pisanka żółta, jakie zielona, jakie niebieska a jakie czerwona bo to ważne 😊. Następnie wytnijcie kartoniki z cyframi 1-4.  Poukładajcie cyfry w odpowiedniej kolejności, pamiętając o zasadzie, że zawsze układamy od lewej do prawej strony. Teraz weźcie do ręki wycięte i pokolorowane pisanki. Poproście rodzica, starsze rodzeństwo aby jeszcze raz przeczytali Wam wierszyk i umieśćcie obrazek z pisanką pod odpowiednią cyfrą. Teraz proszę odpowiedzcie na pytania: Która z kolei jest pisanka w choinki? (druga) Na której z kolei pisance są koguciki (na pierwszej) Na której pisance znajdują się wiatraczki? (na trzeciej) Która z kolei pisanka nie jest ozdobiona? (czwarta).

Mamy jeszcze dla Was piosenkę o pisankach 😊

Do usłyszenia po świętach. 🙂

Czwartek 09.04.2020

Witajcie!  Dzisiejszy dzień zaczniemy od krótkiej bajeczki o „Wielkanocnych zajączkach”, którą znajdziecie tutaj.

Wysłuchajcie uważnie i powiedzcie, co ciekawego robiły zajączki? Jak się przygotowały do swojego zadania? Jakich foremek użyły do swoich czekoladek? A czy Wy macie już gotowe prezenty dla swoich bliskich? Jeśli nie, to macie jeszcze czas na ich przygotowanie!

Chcielibyście wykonać takiego czekoladowego zająca? To zaczynamy!

Potrzebujecie 11 kół różnej wielkości: 1 duże brązowe, 3 średnie brązowe, 1 białe brązowe, 4 małe brązowe i 2 bardzo małe białe, białą kartkę, klej.

1 etap naszej układanki:

Złóżcie na pół 2 małe i 2 duże brązowe koła. Gotowe?

2 etap

Przyklejcie 2 koła (jedno duże, drugie małe), które będą brzuszkiem i głową naszego zająca. Pamiętajcie, że głowa musi być mniejsza od brzuszka.

3 etap Przyklejcie 2 zgięte na pół koła (będą to uszy) oraz duże białe.

4 etap

Czas na łapki i policzki. Przyklejcie 2 zgięte koła na dół brzuszka, 2 płaskie koła na środek brzuszka oraz 2 malutkie koła koloru białego, które będą policzkami.

5 etap

Teraz musicie dorysować oczy naszemu zajączkowi. Gotowe!

Jestem przekonana, że świetnie Wam poszło!

Na zakończenie proponujemy Wam puzzle świąteczne.  Wersję pdf znajdziecie tutaj.

Osoby, które nie mają drukarki, mogą ułożyć puzzle, które na pewno mają w swoim pokoju. 🙂

Środa 8.04.2020

Witajcie, co u Was słychać? Może słyszycie już tuptanie wielkanocnego zajączka? A byliście grzeczni? Wierzymy, że jesteście najgrzeczniejszymi Pszczółkami pod słońcem 🙂

Dzisiaj przygotowałyśmy dla Was grę ścigankę, którą znajdziecie tutaj Gra Wielkanocna😊

Zagracie? Mam nadzieję, że tak 😊. Do gry będziecie potrzebowali pionków, kostki do gry oraz poproście rodziców aby przeczytali Wam zasady gry. Grę zaczynacie na polu start i poruszcie się tak jak pokazuje strzałka.

Mamy tez dla Was zadanie z tym związane. Gotowi? Uwaga. Wasze zadanie polega na tym aby samodzielnie lub przy pomocy rodzeństwa czy rodziców wykonać własną grę ścigankę. To wcale nie jest trudne. Wystarczy na kartce narysować pola, następnie w niektórych polach narysujcie obrazek i wymyślcie do niego zadnie (np. narysuj kwiatek i jeśli ktoś stanie na tym polu będzie musiał np. wykonać 5 pajacyków,  rozwiązać zagadkę,  znaleźć coś w kolorze kwiatka lub zaśpiewać piosenkę). Jako pionki wykorzystaj co tylko chcesz (mogą to być pionki z Twoich gier planszowych), przyda się też kostka do gry. 

Taką grę można też wykonać w inny sposób. Możecie wziąć zwykłe kartki i ułożyć je na podłodze w dowolny sposób. Na pierwszej trzeba zaznaczyć pole START, na ostatniej pole META (to bardzo ważne żebyśmy wiedzieli gdzie jest koniec a gdzie początek gry). Teraz pozostaje Wam wybrać pola na których będzie zadanie do wykonania ( czyli trzeba na nim coś narysować i ustalić do tego zadanie) POWODZENIA!

Nie jest trudne, prawda? A wiecie jak świetnie możecie się bawić tworząc różne takie gry ściganki ?! Możecie nawet ustalić nagrodę dla zwycięzcy.

I jeszcze jedno. PAMIĘTAJCIE O ZASADACH FAIR PLAY  – CZYLI NIE OSZUKUJEMY !

A tutaj mamy dla Was wielkanocne karty pracy.  karta pracy Potraficie rozróżnić małego króliczka od dużego, lub ułożyć jajeczka w kolejności od najmniejszego do największego? Na pewno potraficie bo takie zadania robiliśmy nieraz. Możecie wydrukować, wodzić paluszkiem po ekranie lub pokazywać. Życzymy Wam miłej zabawy z grą i z kartami pracy!

Do jutra 🙂

Wtorek 07.04.2020

Na dzisiaj przygotowałyśmy dla Was wiersz A. Widzowskiej pt. „Wielkanoc”. Posłuchajcie uważnie:

Wielkanoc

– Kurko, proszę, znieś jajeczka,
śnieżnobiałe lub brązowe,
ja z nich zrobię na Wielkanoc
 cud-pisanki kolorowe.
Do koszyczka je powkładam,
z chlebkiem, babką lukrowaną,
 potem pójdę je poświęcić
z bratem, siostrą, tatą, mamą.

Przy śniadaniu wielkanocnym
podzielimy się święconką
i buziaka dam mamusi,
zajączkowi i kurczątkom.
„Śmigus-dyngus!” – ktoś zawoła,
tatę wodą popryskamy,
mama będzie zmokłą kurką,
bo to poniedziałek lany!

Po wysłuchaniu wiersza spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

– Z czego robi się pisanki?

– Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?

– Co robimy w lany poniedziałek?

-Co wam się kojarzy ze świętami wielkanocnymi?

Dla zobrazowania symboli świąt Wielkanocnych przesyłamy linka do planszy z przedszkolankowo.pl

Teraz czas na zabawę z rodzicami i rodzeństwem „Kura i jajko”! Rodzic (lub jedno dziecko) pełni rolę kury, a dziecko jest jajkiem- kuca na podłodze. Kura dotyka jajka ręką rozbijając skorupkę. Z jajka wychodzi kurczątko, które naśladuje ruchy swojej mamy i wędruje za nią. Na koniec następuje zmiana dziecka w roli kury. Zabawę możecie powtórzyć kilka razy wymyślając bardzo ciekawe ruchy do naśladowania!

W czasie odpoczynku po zabawie przypomnijcie też sobie piosenkę „Znaki  Wielkanocy” https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U

Na koniec kilka zadań. Jeśli posiadają Państwo drukarkę można kartę pracy wydrukować, jeśli nie można narysować samemu 😊

Waszym zadaniem jest dorysować drugą część obrazka. Jak myślicie co to jest?
Tak! To kurczaczek!

Następnie przy pomocy strzałek trzeba wskazać drogę mamy Kury do koszyczka. Pamiętajcie o zebraniu po drodze wszystkich pisanek. Policzcie, ile pisanek udało Wam się zebrać?

Udanej zabawy!

Poniedziałek 06.04.2020

Witajcie po weekendzie! Co u Was słychać? Jak Wasza roślinka, bo nasza rośnie 😊

W tym tygodniu będziemy rozmawiali o przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych. 

No to zaczynamy! Na początek trochę się poruszamy do poniższego wierszyka.

„Hopsasa” (B. Szelągowska) Dzieci wykonują polecenia wynikające z treści rymowanki, a na koniec klaszczą:

 • Hopsasa, hopsasa podskakują nóżki
 • hopsasa, hopsasa stańmy na paluszki.
 • Hopsasa, hopsasa zakręćmy się wkoło
 • hopsasa, hopsasa ale nam wesoło.

Mamy dla Was zagadkę

 • To w nim leżą na serwetce
 • jajka malowane,
 • a pośrodku, obok chlebka,
 • spoczywa baranek. (koszyk wielkanocny)

Wiecie co to jest ? Tak to koszyczek wielkanocny. Macie taki koszyczek w domu? Jeśli nie wiecie zapytajcie mamę, może Wam pokaże😊 Czy pamiętacie co w takim koszyczku się znajduje? W koszyczku znajduje się chleb, szyneczka, sól i pieprz, może być cukrowy lub czekoladowy baranek i chyba najważniejsze to jajka, takie kolorowe. W każdym domu zawartość koszyczka może być inna. Zapytajcie Rodziców co dają do koszyczka. A czy robicie w domu kolorowej jajka? Farbujecie specjalnymi farbkami do jajek a może używacie naturalnych metod np. gotowanie jajek w łupinach z cebuli? Zapytajcie Rodziców. A czy wiecie po co taki koszyczek szykujemy, na jakie święta będzie nam potrzebny i jak mówimy na takie kolorowe jajka? Jeśli się domyślacie a nie jesteście pewni to posłuchajcie piosenki.

Spróbujcie zapamiętać jakie są znaki tych świąt! Piosenka

Wiecie już co to za święta i jakie są jego znaki?

To uwaga, szybko wymieniamy znaki Wielkanocy, o których była mowa w piosence. Podpowiem Wam, że było ich 7. Gotowi? Start!

Znaki Wielkanocy to: mazurki z migdałami, koszyczki z pisankami, baranki z marcepanem, bazie kotki, palemki z kolorowej bibuły, baby z lukrem i lany poniedziałek czyli….. tak jest śmigus dyngus. Udało Wam się  powiedzieć wszystkie?  Brawo! Jeśli nie posłuchajcie jeszcze raz lub w każdej wolnej chwili.

A teraz kolejna zagadka.

Czy wiecie : Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?

 Poproś mamę o dwie szklanki z wodą i dwa jajka. Nalewamy do obu szklanek wodę (po pół szklanki). Prosimy dziecko, aby włożyło do każdej szklanki po jednym jajku i obserwowało, co się z nimi dzieje. Czy w obu szklankach jajka zachowują się tak samo? Jajko, które jest świeże, opada na dno, a to, które jest stare, unosi się do góry. Sprawdźcie sami.

Zachęcamy Was jeszcze do założenia hodowli rzeżuchy!

A tutaj mamy dla Was karty pracy. Z tych wybierzcie jedną i spróbujcie  ja zrobić 🙂 bystre oczko

Mamy dla Was jeszcze fajną grę. Bawcie się dobrze

Weekend zbliża się wielkimi krokami więc pamiętajcie że…..

Zapraszamy do zaglądania do naszych zakładek

„Specjaliści proponują” oraz

„Kiedy dzieci się nudzą…” – a tam:

 • Propozycje zabaw dla dzieci w każdym wieku,
 • Zabawy logopedyczne,
 • Zabawy z językiem angielskim,
 • Pantomima

Piątek 03.04.2020

Dzisiejszy dzień zaczniemy od wiersza D. Klimkiewicz, W. Drabik pt. „Co to jest ekologia?”. Poproście rodziców o jego przeczytanie i zastanówcie się, czy potraficie sami wyjaśnić co to znaczy?

„Co to jest ekologia?”

Ekologia – mądre słowo
a co znaczy – powiedz sowo?
Sowa chwilę pomyślała
I odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc, krótko w paru zdaniach
O wzajemnych powiązaniach.
Między nami, bo to wszystko
To jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować”
– powiedziała mądra sowa…

No właśnie, bo najprościej mówiąc ekologia, to NAUKA O DOMU, ale takim domu przyrodniczym. Przecież środowisko, to także nasz dom – miejsce, w którym żyjemy my i zwierzęta, dorastamy, uczymy nowych rzeczy. A ekologia bada wszystkie zależności pomiędzy każdym organizmem zamieszkującym nasze środowisko.

Teraz zapraszamy Was do ułożenia historyjki obrazkowej. Drodzy rodzice, pokażcie dzieciom obrazki w różnej kolejności i zadajcie pytania do poszczególnych obrazków np: Gdzie wybrała dzieci? Co zamierzały robić na polanie? Co zobaczyły na miejscu? Na jaki pomysł wpadła nauczycielka? Do kogo zadzwoniła? Co się stało ze śmieciami? Dlaczego przedszkolaki mają worki w różnych kolorach? Dlaczego mają założone rękawiczki? Co zrobić, kiedy chcemy wyrzucić coś do kosza, a w pobliżu nie ma żadnego? A teraz dzieci spróbują wskazać prawidłową kolejność obrazków.

„Dbamy o nasze otoczenie”

Na koniec zachęcamy do zrobienia przestrzennej pracy plstyczno-tecznicznej. Stwórzcie razem z rodzicami (rodzeństwem) „Ekoludka”. Do jego stworzenia wykorzystajcie surowce wtórne, czyli stare gazety, puste opakowania po jogurcie czy jajkach. Liczymy na Waszą kreatywność  życzymy miłej zabawy!

Witajcie w czwartek  2.04.2020

Na początek drobne ogłoszenia 😊

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji mamy dla was krótki film, który jest wprowadzeniem do tematyki autyzmu. Wszystko po to, abyśmy podnosili świadomość dzieci i młodzieży, budowali zrozumienie i akceptację w przyszłych pokoleniach. Znajdziecie go tu.

SDK „Tęcza” zaprasza wszystkie dzieci do udziału w konkursie. szczegóły tu

Dziś mamy dla Was opowieść ruchową. W tym tygodniu dużo rozmawiamy o ekologii, segregacji śmieci i o tym jak dbać o naszą planetę. Otóż mamy dla Was list, który przesłała Wam Matka Natura! Wiecie kto to? Jeśli nie, to wykonajcie wszystkie czynności napisane w liście a dowiecie się!

A teraz czas na małą zabawę ruchową, do której wykorzystamy kulki zrobione z papieru (np. z gazet) i pojemnik lub większe pudełko. Najpierw sami zróbcie kulki z niepotrzebnych gazet a następnie spróbujcie trafić nimi do pojemnika. Udało się? A może zrobicie ze swoją rodziną zawody? Kto wrzuci więcej kulek d pojemnika?

Mamy dla was jeszcze odgłosy natury! Potraficie je wszystkie odgadnąć? Znajdziecie je tu

Na sam koniec mamy dla Was mały quiz😊 quiz

Sprawdźcie czy potraficie rozwiązać zadania (spróbujcie rozwiązać zadanie 1,2,6,7,8 i 12) możecie dziś, możecie jutro lub w każdej wolnej chwili😊

Powodzenia!

Środa 01.04.2020

Witamy wszystkie dzieci w ten wyjątkowy dzień pełen żartów i psot! Zrobiliście już jakiegoś psikusa swoim bliskim? Jeśli nie to macie jeszcze czas, a Tym, którzy nie wiedzą o co chodzi przypominam, że dzisiaj jest Prima Aprilis!!

Na dzisiejszy dzień zaplanowaliśmy dla Was krótką bajeczkę pt. „Ekologiczny dom”. Oglądajcie uważnie, żeby móc odpowiedzieć na pytania.

„Ekologiczny dom”

– pamiętacie jak nazywały się obie rodziny? Jak myślicie skąd takie nazwy?

– jakie nawyki miała rodzina Brudasińskich? Czy były one dobre czy złe dla przyrody?

– jakie nawyki miała rodzina Ekomalińskich? Jak przysługiwały się one przyrodzie?

– jakie ekologiczne sposoby praktykowane są w Waszym domu?

Teraz czas na piosenkę! Pamiętacie piosenkę „S.O.S.” Majki Jeżowskiej, którą śpiewaliśmy w przedszkolu? Teraz możecie nauczyć się jej słów na pamięć i pośpiewać ją w domu 🙂 . Linka do piosenki znajdziecie tutaj: S.O.S.

Myślę, że już dużo wiecie o ekologii, dlatego świetnie poradzicie siebie z następnym zadaniem! Co trzeba zrobić? Pomóc Rudemu poprawnie posegregować śmieci. Żeby być EKO karty pracy nie trzeba drukować, wystarczy paluszkiem wodzić po ekranie monitora, a może potraficie śledzić linię oczami? Spróbujcie!
karta pracy

Następnie zachęcamy do wykonania kilku zawijasów i zakrętasów (jeżeli ktoś nie ma możliwości wydruku może wodzić palcem po ekranie. A może macie w domu inne książeczki z zadaniami, które świetnie się sprawdzą i można je wykorzystać?

karta pracy 1 i karta pracy 2.

Dla utrwalenia wiadomości mamy też dla Was grę interaktywną! 🙂 Link

Na koniec specjalne zadanie, obowiązkowe dla każdej Pszczółki! Słyszeliście kiedyś wiersz Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”? Waszym zadaniem będzie nauczyć się go na pamięć. Tekst wiersza znajdziecie poniżej.

Koniecznie przed nauką zajrzyjcie tutaj…

Wtorek 31.03.2020

Witajcie we wtorek😊

Pszczółki jak Wasza hodowla fasoli? Coś się zmieniło? Może już cos wyrosło? Jesteśmy bardzo ciekawe Waszych upraw!

Wczoraj przypomnieliśmy sobie, że zawsze trzeba utrzymywać porządek i nie śmiecić! A dziś porozmawiamy o segregacji śmieci!

Posłuchajcie wiersza – poproście Rodziców lub starsze rodzeństwo, aby Wam przeczytali😊 „Potwór ekologiczny”

Odpowiedzcie na parę pytań:

 • O kim był ten wiersz
 • Co najbardziej lubił potwór ekologiczny?
 • Czy zjadał wszystkie śmieci?

Może w wolnej chwili spróbujesz narysować takiego ekologicznego potwora?

Czy już wiecie na czym polega segregacja śmieci? Jeśli nie posłuchajcie krótkiej piosenki. Dowiecie się z niej dlaczego warto segregować śmieci. Piosenka

A czy wiecie co dzieje się dalej z posegregowanymi śmieciami ? dowiecie się tego tutaj Już wiecie jak nazywa się pojazd, który przyjeżdża po śmieci?  Na pewno widzieliście go nieraz. Może uda Wam się go zobaczyć w najbliższym czasie?

Na pewno w Waszych domach segregujecie śmieci 😊 Jeśli nie wiesz, zapytaj mamę albo tatę!

A czy wiesz do jakich kolorów pojemników powinny trafić posegregowane śmieci?

 • Do żółtego wrzucamy…..?
 • Do niebieskiego wrzucamy…..?
 • Do zielonego  wrzucamy….?
 • Do czerwonego wrzucamy…?
 • Do brązowego wrzucamy….?

Jeśli możecie wydrukować karty pracy zapraszamy tu SEGREGACJA ŚMIECI  jeśli nie, możesz narysować kosze w odpowiednich kolorach  i narysować rzeczy, które do nich wrzucisz. Możesz tez narysować kosze w odpowiednich kolorach i jeśli posiadasz gazetki reklamowe ze sklepów powycinać rzeczy (plastikowe, metalowe, organiczne, papierowe, szklane) i poprzyklejać je przy odpowiednich koszach. A może masz inny pomysł?

Może od dziś pomożesz Rodzicom w segregacji?

Jeśli droga Pszczółko będziesz miała jeszcze ochotę troszkę poćwiczyć rączkę zapraszamy tu Karta pracy pochodzi ze strony Przedszkolankowo.pl

Życzymy powodzenia! Do jutra!

Poniedziałek 29.03.2020

Witamy po weekendzie wszystkie Pszczółki!

W tym tygodniu chciałybyśmy „porozmawiać” z Wami o dużych i małych obrońcach przyrody!

Dowiecie się co to ekologia, jak segregować śmieci i jak zostać obrońcą środowiska! Zaczynamy!

Na początek poproście rodzica lub rodzeństwo o przeczytanie opowiadania G. Kasdepke.

„Śmiecenie”

Babcia Joasia trochę obawiała się zabrać Kubę i Bubę do kina – bo też dobrze wiedziała, do czego są zdolne jej drogie wnuczęta. Ale pan Waldemar nalegał; wkrótce miał zostać mężem babci Joasi i bardzo chciał zaprzyjaźnić się z bliźniakami. Dlatego w sobotni wieczór ruszyli całą czwórką na film. Mimo początkowych obaw babci Joasi, Kuba i Buba zachowywali się nadzwyczaj przyzwoicie; powiedzieli „dzień dobry”, podziękowali za zaproszenie, nie hałasowali, nie bili się, nie kłócili, byli nawet ładnie i czysto ubrani – innymi słowy: „Nie te dzieci!”… – Przeczytaliście do końca podręcznik dobrych manier? – szepnęła babcia, zdziwiona, że Kuba i Buba nie szeleszczą nawet za bardzo papierkami od słodyczy. – Prawie – odszepnął Kuba. – Jesteśmy kulturalni do litery „s”… – Jak to? – zdziwiła się babcia Joasia. Siedzący z tyłu ludzie syknęli niecierpliwie. – Znamy wszystkie hasła od litery „a” do litery „s” – wyjaśniła szeptem Buba. – Czyli od „Autograf” do „Sztućce” … – No, no… – zdziwiła się babcia Joasia. Jeszcze bardziej była zdziwiona, gdy w kinie zapaliło się światło. – A o śmieceniu nic tam nie było?… – jęknęła, patrząc na walające się u stóp Kuby i Buby papierki od słodyczy. – No co ty, babciu?! – Kuba spojrzał na nią ze zdumieniem. – Nie znasz alfabetu?! – Właśnie – poparła go Buba. – „Śmiecenie” jest dopiero na literę „ś”!…

Po odczytaniu opowiadania zastanówcie się i spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

– Kto był głównym bohaterem opowiadania?

– W jakie miejsce wybrali się bohaterowie?

– Jak Kuba i Buba zachowywali się w kinie?

– Co niewłaściwego zrobili?

– Jak powinni się zachować?

– Czy wiecie, dlaczego nie można śmiecić?

– Co by się stało, gdyby ludzie po sobie nie sprzątali?

Mam nadzieję, drogie Pszczółki, że każdy z Was wie, iż powinien po sobie sprzątać, bo wtedy jest porządek, można wszystko łatwo znaleźć, jest miło, ładnie i przyjemnie! (A jeśli nie wie, to teraz się dowiedział i postara się utrzymywać porządek wokół siebie).

Teraz czas na trochę ruchu. Zachęcamy do zabaw ruchowych przy muzyce. Możecie wykorzystać do tego swoje ulubione utwory, piosenki w linkach poniżej lub skorzystać z oferty on line Majki Jeżowskiej TV, która o godzinie 10.30 zaprasza dzieci na „Baby Dance – czyli tańce i hulańce dla najmłodszych dzieci do 6 r.ż.”. Wystarczy szybka i darmowa rejestracja!

Śpiewanki gimnastykowanki: Gimnastyka smyka i Hyc, tup, klap.

Majka Jeżowska TV.

Na koniec, mamy dla Was kilka kart pracy. Policz drzewa i wskaż odpowiednią cyfrę. Uwaga, ważna sprawa: jako obrońcy przyrody będziemy oszczędzać papier, dlatego nie musicie drukować karty pracy, wystarczy paluszkiem wskazać odpowiednią odpowiedź na ekranie komputera. 🙂

Karty pracy.

Zachęcamy też do udziału w konkursie plastycznym dla dzieci:https://czasdzieci.pl/konkursy/kon_id,1649,co,opis.html?fbclid=IwAR2tr7aeXDYdiBfBuVvOe4-KcjQpBp96Ga_9O-0fkIWeu79Z_H1MeLs7iJc

Piątek 27.03.2020

Witajcie w piątek drogie Pszczółki:) Dziś mamy dla Was mnóstwo zabawy.

Na początek proponujemy Wam krótką gimnastykę.

Gotowi? Do startu! Start!

 • pobiegaj chwilę w miejscu podnosząc wysoko kolana
 • wykonaj 5 pajacyków
 • zrób 5 przysiadów
 • i na koniec weź 2 głębokie oddechy.

Rozruszaliście się trochę? Mam nadzieje, że tak.

Powiedzcie jak Wasza hodowla fasoli? Zamieniliście się  w małych ogrodników? Jeśli tak to dbajcie o swoją roślinkę, doglądajcie ją i „zapisujcie” wszystko w swoich dzienniczkach 😊

A dziś porozmawiamy o tym kto razem z wiosną przybył do naszego kraju? Rozwiążcie zagadkę.

W czerwonych butach po łące chodzę
Czasem przystanę na jednej nodze
Łypnę okiem, przekrzywię głowę 
Czy już śniadanie dla mnie gotowe? (bocian)

Tak! To bocian. Brawo!

 Zapraszamy Was teraz na film z bocianiego gniazda  https://klekusiowo.webcamera.pl/ ( link jest obrazem z kamery live na bocianie gniazdo, może się okazać że aktualnie bociana w nim nie ma, dlatego poniżej zamieszczamy jeszcze jeden link) https://www.youtube.com/watch?v=PMUUm7Xx-Fw Powiemy Wam w sekrecie ze możecie tego bociana codziennie podglądać. Może dowiecie się o nim czegoś nowego? Opowiecie nam, jak się spotkamy w przedszkolu!

Przygotowałyśmy  dla Was parę zdań, nie zawsze prawdziwych . Słuchajcie uważnie. Jeśli zdanie będzie prawdzie  klaszczemy w dłonie jeśli będzie fałszywe tupiemy nogami. Gotowi?

 1. Trawa jest niebieska.
 2. Bocian ma długi dziób
 3. Bocian ma niebieskie nogi.
 4. Bocian mieszka w gnieździe.
 5. Bociany zostają na zimę w Polsce.
 6. Bociany przylatują do nas na wiosnę.

Może wykonacie własnego bociana z płatków kosmetycznych lub  2 białych kółek?

Jeśli macie ochotę to utrwalajcie piosenkę „Maszeruje wiosna” lub posłuchajcie piosenki o boćku https://www.youtube.com/watch?v=MXOs1LGO1JM

Jeśli macie ochotę zrobić coś jeszcze teraz lub może trochę później to przygotowałyśmy dla Was 2 karty pracy.

Pozdrawiamy Was serdecznie, życzymy Was udanego weekendu!

Tęsknimy za Wami!

p. Justynka i p. Beatka

Przypominamy jednocześnie, że na podstronie KIEDY DZIECI SIĘ NUDZĄ…. zostawiamy dla Państwa dzieci różne ciekawe pomysły do wykorzystania w wolnej chwili 🙂

Czwartek 26.03.2020

Na miły początek dnia mamy dla Was kilka zagadek 🙂 Spróbujcie odgadnąć o czym mowa.
zagadki 🙂
Teraz wspólnie z rodzicami postarajcie się założyć hodowlę fasoli.
Potrzebne Wam będą: ziarna fasoli (3-4 szt.), woreczek strunowy lub koszulka na dokumenty, wata lub płatki kosmetyczne.
Wykonanie jest bardzo proste, wystarczy płatki kosmetyczne i fasolę umieścić w woreczku, podlać woda i powiesić na oknie 🙂
Poniżej zdjęcie do zobrazowania.

Teraz czekamy na efekty 🙂
Proponujemy, aby założyć Dzienniczek obserwacji, w którym trzeba narysować poszczególne etapy wzrostu fasoli.
Po powrocie do przedszkola chętnie je pooglądamy! 🙂
Na zakończenie wykonajcie kartę pracy, którą zamieszczam poniżej.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie karta-pracy-grafomotoryka1.jpg

Jeśli nie macie drukarki to spróbujcie na kartce wodzić paluszkiem w ten sposób, aby stworzyć dowolny kwiat. A potem to samo z użyciem ołówka. Następnie weźcie kredki i pokolorujcie kartę pracy.
Miłej zabawy!

Środa 25.03.2020

Naszą propozycją na dzień dzisiejszy są zabawy plastyczne! Waszym zadaniem jest wypełnienie szablonu wiosennego kwiatu (link lub własnoręcznie narysowanego) kawałkami kolorowego papieru, gazety lub papierowej serwetki. Do pracy wykorzystujemy paluszki i wydzieramy kawałki papieru.

Po skończonej pracy zachęcamy do przypomnienia sobie piosenki „Maszeruje wiosna”. .https://www.youtube.com/watchv=LFPthrmErcY&list=PLo_XHxymHHYGhhNe9JYTNmz4zeGodWDFw&index=3 . Maszeruj wraz z wiosną 🙂


A na koniec mamy dla Was kartę pracy. Trzeba pomóc Pani Wiośnie narysować drugą część wiosennego kwiatka. Przyjrzyjcie się uważnie, które kratki trzeba zakolorować by obie części były identyczne? Do dzieła i miłej zabawy!

Na głównej stronie naszego przedszkola znajdziecie zakładkę „Kiedy dzieci się nudzą – propozycje zabaw z dziećmi” a w niej ZABAWY LOGOPEDYCZNE i ZABAWY Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM, a także zakładkę „Specjaliści proponują…”. Zachęcamy do odwiedzania i korzystania.

Wtorek 24.03.2020

Kto już polubił Misiową Mamę może dziś spotkać sie z Panią Wiosną o godz. 13.

Dziś chciałybyśmy abyście wysłuchali wiersza pt. „Przyjście wiosny” J. Brzechwy (link poniżej)

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/wiosna-00 – materiały do dzisiejszego zajęcia znajdują się na stronie www.gov.pl.

https://www.youtube.com/watch?v=IK7I3VNDCBk – link do wiersza

Jeśli chcecie wysłuchajcie, a może przeczyta Wam go ktoś z rodzeństwa lub Rodzice ?:)

Naplotkowała sosna
Że już się zbliża wiosna.
Kret skrzywił się ponuro:
-Przyjedzie pewno furą…
Jeż się najeżył srodze:
-Raczej na hulajnodze.
Wąż syknął :-Ja nie wierzę,
Przyjedzie na rowerze.

Kos gwizdnął: -Wiem coś o tym,
Przyleci samolotem.
-Skąd znowu –rzekła sroka-
Ja z niej nie spuszczam oka
I w zeszłym roku w maju
Widziałam ją w tramwaju.
-nieprawda! Wiosna zwykle
Przyjeżdża motocyklem.

-A ja wam dowiodę,
Że właśnie samochodem.
-Nieprawda bo w karecie!
W karecie? Cóż pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko,
Że płynie właśnie łódką!

A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiatki za nią spieszą,
Już trawy przed nią rosną
I szumią –Witaj wiosno.

A teraz odpowiedzcie na pytania:

 • O czym jest wiersz?
 • Jakie zwierzęta w nim występują?
 • Jakimi pojazdami miała przyjechać wiosna według zwierzątek?
 • A tak naprawdę to w jaki sposób przyszła wiosna?

A czy Wy już zobaczyliście wiosnę? Wiecie po czym można poznać, że wiosna już do nas zawitała? Jeśli jeszcze nie wiecie to wyjrzyjcie za okno, a kto ma ochotę zapraszamy na krótki filmik

https://www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY – film pochodzi ze strony Abc zabawa.

Zapraszamy Was teraz na krótka przerwę z piosenką  „Maszeruje wiosna”.https://www.youtube.com/watchv=LFPthrmErcY&list=PLo_XHxymHHYGhhNe9JYTNmz4zeGodWDFw&index=3 . Maszeruj wraz z wiosną

Na dziś proponujemy Wam jeszcze wykonanie pracy plastycznej „Pani Wiosna” – jak wg Was wygląda wiosna? Spróbuj ją narysować kredkami a może wolisz to zrobić farbami?

Życzymy udanej zabawy!

PONIEDZIAŁEK 23.03.2020

Na dzień dzisiejszy przygotowałyśmy dla Was piosenkę „Maszeruje wiosna” oraz kartę pracy (kto ma drukarkę – drukuje :), kto nie ma, może stworzyć sam wg wzoru i dowolnie modyfikować). Pszczółki doskonale znają takie zabawy, gdyż od stycznia kodujemy na dywanie i super nam to wychodzi 🙂

Drodzy Rodzice zachęcamy Was do polubienia na Facebooku strony Misiowej Mamy. Od dwóch lat nasza grupa realizuje ogólnopolski program „Mały Mis w świecie wielkiej literatury” i to właśnie Misiowa Mama stworzyła specjalnie dla Was „Przedszkole Misiowej Mamy” (link poniżej) https://www.facebook.com/anetakone/photos/a.255642918350726/594180077830340/?type=3&theater

ZEBRANIE!

Zapraszamy wszystkich Rodziców na zebranie grupowe,

które odbędzie się 25.02. 2019 (wtorek) o godzinie 16.00.

Wyjście do biblioteki

14.02.2020 (piątek) nasza grupa wychodzi na godz 11.00 do Biblioteki na zajęcia walentynkowe.

KONSULTACJE – ZMIANA TERMINU!

Drodzy Rodzice wyjątkowo w miesiącu lutym zapraszamy na konsultacje w czwartek 6. 02.2020 na godz. 16.00.

OGŁOSZENIE!

W czwartek (30.01.2020) nasza grupa będzie brała udział

w „Przeglądzie piosenki i inscenizacji bożonarodzeniowej”

w MDK 1.

W tym dniu śniadanie będzie o godz. 8.30.

9.30 – wychodzimy,

Ok.12.15 – 12.30 – wracamy.

ZAPROSZENIE!

Dzieci z Grupy Pszczółki serdecznie zapraszają Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbędzie się 4.02.2020 (wtorek) o godz. 10.00

Serdecznie zapraszamy!

ZAPROSZENIE NA WYSTĘP!

Dzieci z grupy Pszczółki wraz z Paniami zapraszają swoich Rodziców na występ świateczny pt. „Świąteczna opowieść”, który odbędzie się 18.12.2019 (środa) o godz. 16.00

ZAPRASZAMY!

Wyjście do groty solnej!

11.12 (środa) nasza grupa wybiera się do groty solnej na godz. 10.00. Wyjście godz. 9.30. Prosimy aby dzieci miały w kieszeni kurtki dodatkową parę skarpetek.

Rozliczenie za wyjście, tak jak do tej pory, nastąpi w dniu następnym.

Dziękujemy.

Ogłoszenia na najbliższy tydzień (2.12 – 6.12)

 1. W poniedziałek 2.12.2019 będziemy rozmawiać o naszych rodzinach. Bardzo prosimy aby w miarę możliwości, każe dziecko przyniosło w tym dniu zdjęcie swojej Rodziny.
 2. 5.12.2019 (czwartek) po śniadaniu, nasza grupa wychodzi do Muzeum Miejskiego w Tychach na lekcję muzealną pt. ” W przestrzeni miasta: zwierzęce muzeum
 3. 6.12.2019 (piątek) w przedszkolu odbędą się Mikołajki. Prosimy aby w ten dzień dzieci przyniosły mikołajkowe czapeczki :)

Bal:)

Wigilia

Mikołajki

Pieczemy pierniczki:)

Warsztaty w muzeum

Dzieci listy piszą… do Mikołaja 🙂

Tak Pszczółki czekają na Mikołaja i Święta:) mamy nawet swój Pszczółkowy kalendarz adwentowy!

Wczoraj opowiadaliśmy o swoich rodzinach:)

DZIEŃ MISIA!

Drodzy Rodzice, przypominamy, że 25.11.2019 (poniedziałekw przedszkolu) i 26.11 (wtorek -w bibliotece) obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Prosimy aby w te dni dzieci przyniosły do przedszkola swojego ulubionego misia.

Wyjście do Groty Solnej!

5. 11.2019 (wtorek) na godz. 10.00 (wyjście z przedszkola 9.30) nasza grupa wychodzi do Groty Solnej. Prosimy aby dzieci w ten dzień miały dodatkową parę skarpetek schowaną w kieszeni kurtki. Rozliczenie wyjścia nastąpi w dniu następnym.

KONSULTACJE – ZMIANA TERMINU!

Drodzy Rodzice wyjątkowo w miesiącu listopadzie zapraszamy na konsultacje we wtorek 5. 11.2019 na godz. 16.00.

WYJŚCIE DO TEATRU!

W poniedziałek 4.11.2019 wszystkie grupy wychodzą na do Teatru Małego na przedstawienie pt „SHREK”. Koszt biletu 18 zł.

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

ZABAWY W SALI ORAZ ZAJĘCIA Z PROGRAMU „EKSPERYMENTY”!

MALOWALIŚMY NA MLEKU – BYŁO SUPER 🙂 I ZROBILIŚMY PARASOLKI ORIGAMI WG METODY EDUKACJI PRZEZ RUCH DOROTY DZIAMSKIEJ

RODZICE NAM CZYTAJĄ 🙂

KONKURSY

PRZEDSZKOLNE ANDRZEJKI

DZEIŃ MISIA W PRZEDSZKOLU I W BIBLIOTECE

Wycieczka do kopalni soli!

No to jedziemy!

Dzień Kundelka 🙂

Dzień Przedszkolaka 🙂

Odwiedziliśmy już bibliotekę

Na zajęciach wykonaliśmy wieloowocowe kompoty !

Każdy z nas w ramach akcji „Zdrowie na talerzu” ulepił z plasteliny zdrowe owoce i warzywa 🙂

A tak bawimy się w sali podczas zajęć – w myśl zasady nauka przez zabawę 🙂

Zabawy w Grocie Solnej – było super:)

Obchodziliśmy Dzień Kropki!

Nasze urodziny!

Zebranie!

Zapraszamy wszystkich Rodziców na zebranie podsumowujące okres obserwacji, które odbędzie się 29.10.2019 (wtorek) o godz. 16.00.

Zapraszamy!

Wycieczka do Wieliczki

24.10.2019 (czwartek) nasza grupa wyjeżdża do Wieliczki. Prosimy aby w tym dniu przyprowadzić dzieci do przedszkola godz. 6.30 na śniadanie. Suchy prowiant zabezpiecza przedszkole. Powrót ok. godz. 14.00. Po przyjeździe dzieci zjedzą obiad w przedszkolu.

PROSIMY O PUNKTUALNOŚĆ! NA SPÓŹNIALSKICH NIE CZEKAMY!

DZIEŃ KUNDELKA

W środę 23.10.2019 w naszym przedszkolu będziemy obchodzili Dzień Kundelka.

W tym dniu odbędą się zabawy i konkursy na holu przedszkolnym dla poszczególnych grup wiekowych 😊

Zabawy z Panem Miłoszem „Tuptaj Maluszku”

We wtorek 22.10.2019 nasze przedszkole odwiedzi Pan Miłosz Konarski,

który przeprowadzi z dziećmi w każdej grupie warsztaty rytmiczno muzyczne.

Wyjcie do Groty Solnej!

Drodzy Rodzicie w środę 09.10.2019 na godz 10.00, nasza grupa wybiera się do groty solnej. Prosimy aby każde dziecko miało w tym dniu dodatkowa parę skarpetek (można je schować do kieszeni kurtki). Koszt wyjścia wynosi 50 zł za całą grupę ( wpłaty u nauczycielek grupy po wizycie).

Zebranie

Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców na zebranie, które odbędzie się 6.09.2019 o godz. 15.30.